Kontracepcija

yasmin pilule

ivka

Poštovani,
imam 38 godina, dva poroda SC, konizaciju vrata maternice. Pred godinu i pol ugrađena mi je IUD koju sam inače koristila sve ove godine s pauzama trudnoće i postporođajnog razdoblja. Ginekološki se redovito kontroliram, papa test je u redu. Primijetila sam da se mi se kod uvođenja ove zadnje spirale promijenilo dosta toga. Menstruacije mi dolaze redovito, međutim dugo traju. 2-3 dana prije samog krvarenja pojavljuje mi se smeđi iscjedak, zatim 3 dana krvarenje, a nakon toga 3 dana ponovo iscjedak. Uz to imam osjećaj nadutosti, naoteknu mi prsti na rukama, glavobolje, bolova i pritiska u dojkama, čak mi tlak pred menstruaciju lagano poraste (do granice normale).
Inače nemam ozbiljnijih zdravstvenih problema.
Da li bi bilo uputnije s obzirom na godine i opisano stanje prijeći na navedene kontracepcijske pilule?
Inače sam kao djevojka jedno vrijeme pila stediril m, bez ikakvih neželjenih simptoma, čak su mi se ciklusi uravnotežili.

doc. dr. sc. Branko Radaković

Iz Vaseg pitanja ne vidim o kojoj se vrsti intrauterinog uloska radi. Bez tog podatka vjerojatno i ne mogu zadovoljavajuce odgovoriti na Vasa pitanja. Postoje razlicite vrste intrauterinih ulozaka od kojih najnovija generacija poput Mirene nema nuspojave koje Vi navodite. Ako Vi imate neku drugu vrstu intrauterinog uloska mozda bi bilo dobro zamijeniti ga Mirenom uz prethodno potrebnu obradu kojom bi se iskljucili drugi moguci uzroci Vasih tegoba.

swild

Počela sam koristiti jučer yasmin pilule naravno u konzultaciji s mojim ginekologom. Al sam zaboravila pitati dal treba čekati neko vrijeme da pilule počnu djelovati te tada imati spolni odnos, ili mogu odmah? hvala.

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ako ste ih počeli piti prvog dana ciklusa, djeluju odmah.