Kontracepcija

Yaz

Gogica091

Postovani,ovo mi je treci mjesec da pijem yaz u 19h. 19.01.sam pocela piti 3.kutiju. 24.1.sam zaboravila popiti tabletu i isti dan sam imala odnose. Tabletu sam popila tek 25.1.oko 9h(14 sati kasnjenja) i sljedecu normalno u 19h. Da li postoji rizik od trudnoce? Unaprijed hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Postoji, no nije velik.

Gogica091

Hvala vam na odgovoru. Jos samo nesto..da li ostatak tableta pijem do kraja pakiranja,sve isto kao i do sada? I da li menstr.treba nastupiti kao i do sada sa drugom bijelom tabletom? Mislila sam da cete mi odgovoriti na pitanje o riziku da ne postoji ako budem koristila dodatnu kontrac.sljedecih tjedan dana,ali ocito je taj odnos na dan preskocene tablete bio presudan a ne dani u sljedecem tjednu?! Vidim da svima odgovarate:dodatna kontracepcija sedam dana i rizika od trudnoce nema.hvala

korni31

Poštovani,
Imam 32 godine i redovno pijem Yaz kontracepcijske tablete već 1 godinu i 3 mjeseca. Do sada su odnosi bili uvijek sa prekinutim snošajem, tako da se nisam brinula. Međutim zadnji mjesec uzimanja pilula partner je svaki put ejakulirao u mene. Danas trebam popiti drugu bijelu placebo tabletu i još uvijek nisam dobila mjesečnicu. Već me počela hvatati panika, pa me zanima postoji li mogućnost trudnoće ako sam redovno uzimala pilule a partner svaki put ejakulirao u mene?

Hvala na odgovoru.

Pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Gogica dalje prema shemi uz dodatnu zaštitu.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Korni neće doći do trudnoće. Ne brinite.

Zerzan

Poštovani,

jučer sam 18. aktivnu yaz tabletu uzela s 6 i pol sati zakašnjenja te sam danas, na 19. tableti, dobila menstruaciju. Uzimam yaz već nekoliko godina i dogodilo mi se to već nekoliko puta - ponekad znam dobiti na 23.-24. aktivnoj ili prije pa me zanima da li se moram zabrinuti i da li moram mijenjati tablete. Ne bi ih mijenjala ako nije potrebno i ako povremena prijevremena menstruacija ne znaci da je zastita smanjena.

Lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nastavite s uzimanjem do kraja blistera, a zaštita nije upitna.

tiger woman

Pijem yaz tablete vec 4 godine.Danas sam popila 12.tabletu iz pakovanja oko 15:15h,a povratila sam u 16h.Smatram da se tbl nije apsorbovala,pa sam popila u 16:30 sljedecu iz pakovanja.Da li da nastavim normalno da uzimam do kraja blistera i cekam menstruaciju?Nemam redovno odnose,pa se ne strahujem od trudnoce,ali ukoliko dodje do odnosa treba li dodatna zastita?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nastavite dalje do kraja prema shemi uzimanja do kraja blistera.

vanja2134

Poštovani,

pijem yaz vec skoro godinu dana, u u zadnjem ciklusu mi se na sredini istog javio spotting i trajao je sve do pocetka menstruacije. Menstruaciju inace uvijek uredno dobivam nakon trece placebo pilule, ali ovaj mjesec je dosla nakon druge. Negdje sam procitala da bi spotting znacio da pilule imaju smanjeno djelovanje, da li je to istina i da li bi to znacio povecani rizik od trudnoce?
Zanima me, također, ako mi se sada pojavio spotting, postoji li vjerojatnost da se nece vise pojavljivati?
Imam li razloga za brigu?
Ne bih mijenjala yaz ako nije potrebno jer mi po svemu ostalom zaista odgovaraju.

Unaprijed hvala na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije istina. Učinak je i dalje dobar. Nastavite dalje s istim pilulama.

Anamarijaaaa4

Postovani doktore
Yaz tablete sam pila 4 godine (zbog neredovitih menstruacija) i prije osam mjeseci sam napravila pauzu . Od tada nisam nikako imala krvarenje . Da li je moguce da popijem tabletu iako nemam krvarenje, pa da na taj nacin izazovem? Da li ce djelovati ?
Unaprijed hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne. Menstruacija se mora potaknuti gestagenim preparatima. Javite se za iste svom ginekologu.

tanja222

Pozdrav doktore, ja vec dvije gkdine pijem yaz zbog p.jajnika.redovito imam odnose. Sad ni se desilo da sam na pola blistera i počelo mi smede se pojavljivati.nisam zaboravila tabletu.sto bi to mohlo biti

Dejan Šakoronja, dr. med.

Radi se o probojnom spoting krvarenju koje ja karakteristika niskodozažnih pilula. Nastavite dalje s uzimanjem prema shemi.

timbar

Poštovani,

zbog neredovite menstruacije mi je doktorica propisala yaz. Jučer sam popila prvu pilulu (yaz) misleći da sam dobila menstruaciju. Pojavio smeđi iscjedak (koji mi se nekada zna pojaviti i onda se idući dan pojavi krv). Protumačila sam to kao početak menstruacije i popila tabletu, ali danas nema ni menstruacije ni iscjedka. Što da radim dalje (s obzirom da mi je menstruacija neredovna i već je preskočila 1 mjesec)? Trebam li prestati piti pilule i čekati da se pojavi menstruacija i ima li onda veze što više nemam prvu tabletu ili trebam nastaviti s korištenjem?

hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne uzimajte dalje do pojave prave menstruacije. Ako niste sigurni jel to menstruacija ili ne možete započeti s uzimanjem drugi ili treći dan ciklusa.