Kontracepcija

Yaz kontracepcija

šordica

Postovani, pocela sam uzimati Yaz i zavrsavam s cijelim pakovanjem ovih dana. Od pocetka uzimanja imala sam cmedji iscjedak te je prestao na par dana i sad unazad 10 dana imam stalno.. imala sam spolni odnos takodjer prije 10-ak dana te je decko svrsio u mene 2x pa me zanima mogu li sumnjati na trudnocu?? Menstruaciju nisam dobila, iscjedak jos uvijek imam.. Molim hitan odgovor, hvala unaprijed

Natalija Beljo, dr. med.

Zaštićeni ste.

g12345t

Postovana dr.

Pijem yaz pilule vec 7 mjeseci. Prije 15 dana sam dobila infekciju mokracnih puteva i pila bactrim a zatim citeral (ciprofloxacin) sve ukupno 10 dana. Imala sam odnose uz prekinuti snosaj. Menstruaciju sam dobila juce (kao i obicno otkad pijem yaz). Danas cu zapocet s novim pakovanjem. Da li je trudnoca u mom slucaju iskljucena ili trebam radit test? Izvinite na ovom glupom pitanju, al me nesto strah zbog ovih antibiotika? Hvala

Natalija Beljo, dr. med.

Ne trebate se brinuti, zaštićeni ste.

bbc

Poštovana,

Poradi odsudstva moga ginekologa molila bih Vas za savjet:

Naime pijem već godinu dana redovito pilule yaz, radi velikog stresa na poslu kao i na fakultetu tijekom ovoga mjeseca počela sam uzimati " stay alert-pure coffeine 200" tj. 100 postotni kofein u obliku praha, radi povećanja budnosti, koncentracije i izdržljivosti kako bi stigla uskladiti posao i fakultet.

Pokušala sam naći nekakve odgovore na internetu ali nisam uspjela. Zato bih Vas molila za savjet i mišljenje:

- dali takav preparat utječe na kontracepciju tj. smanjuje li njenu djelotvornost, te samim time ima li potrebe za dodatnom zaštitom dok to koristim? Molila bih Vas za savjet jer stvarno neznam mogu li se sigurno upustiti u odnose ili imam razloga za dodatnu zaštitu?

Natalija Beljo, dr. med.

On direktno ne, ali tempo kojim radite može i to da usred ciklusa imate slaba krvarenja.

Aurora91

Zanima me da li ove pilule same po sebi mogu da dovedu do gojenja ili je u pitanju samo povecani apetit?

Nataša Šemnički, dr. med.

Aurora91 ,

može se promijeniti apetit

l.p.

ILONA_D

Poštovani,

Nakon što sam napravila stanku od uzimanja Yaz-a menstruacije su mi bile neredovite (trajanje ciklusa 35,45, čak 50 dana), zadnji ciklus trajao je 50 dana, 47 dan napravila sam test za trudnoću koji je bio negativan (zadnji odnos bio je 37 dan ciklusa). Moja doktorica je rekla da ponovno počnem piti Yaz prvog dana menstruacije, što sam ja i učinila, popila sam tabletu cca 6 sati nakon početka krvarenja. Zanima me da li sam u tom slučaju bila zaštićena, jer sam spolni odnos imala drugi dan nekoliko sati nakon uzimanja 2 tablete. Dečko nije svršio u mene, ali pojavio se strah zbog predejakulata.

Moja doktorica je na godišnjem, zato Vas pitam.
Unaprijed hvala na odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Zaštićena ste od prvog dana.