Kontracepcija

YAZ - pitanje

xyz322

Poštovani,
cura je počela piti Yaz (prvu kutiju) prošli mjesec, i menstruacija joj je 'znatno' uranila (ostale su joj još 5 ružičastih-aktivnih tableta kada je dobila smeđi iscjedak a dan kasnije i 'klasičnu' menstruaciju kako je ona to sama nazvala). Zanima nas budući da su joj ostale još dvije ružićaste-aktivne tablete i logično 4 bijele-placebo tablete, kada popije spomenute dvije aktivne, da li treba popiti i 4 bijele (odnosno napraviti pauzu od aktivnih) ili preskočiti placebo i odmah početi drugi blister?(Tu informaciju sam našao na forumu, pa pitam jer neznamo što nam je činiti.) Žao mi je što kradem Vaše vrijeme, no u Yaz-ovim uputstvima piše da je 'normalno' ukoliko dođe do krvarenja između menstruacija prvih 3 mjeseca korištenja, no ne piše ništa za uranjivanje (ili kašnjenje) menstruacije. Je li moguće da to nije menstruacija? Je li moguće da pilule ne djeluju, odnosno da je moguća trudnoća (napominjem da pilule pije redovito, nije zaboravila niti jednu, samo je s jednom zakasnila 6h (inače pije u 13:00, a taj dan je popila malo prije 19:00)? U uputstvima o lijeku piše da ukoliko se ne kasni više od 12 sati da je sve u redu, ali svejedno brinemo. MOLIM BRZI odgovor, budući da ima još samo 2 ružićaste tablete, znači u utorak bi trebala 'piti' placebo ili ga preskočiti. Unaprijed VELIKO HVALA. + počela je piti Yaz prvi dan menstruacije prošli mjesec, kako joj je ginekologica i preporučila, da bi bila zaštićena od prvog dana uzimanja

Dejan Šakoronja, dr. med.

Pilule djeluju. Neka poje dalje prema shemi uzimanja. Ružičaste do kraja potom bijele i dalje novi blister.