Rak debelog crijeva

karcinom debelog crijeva

jelenap

Poštovani,
moj otac rođ. 1953. g. operiran je krajem 2005.g. sa dijagnozom Ca recti, operativni zahvat: resectio recti anterioris., Colo-recti anastomisis., Appendectomia., Drainage x2., Adenoca GR 2 Dukes C pT3N1M0. Tm veličine 5,5 cm na 0,4 cm od resekc.ruba. Adenoca coli pt3N1 Dukes C, LN 4/17
Otpušten iz bolnice početkom 2006.g. te odlazi na kemoteraiju i zračenje.
Kemoterapija određena: 5-FU/LV Leukovorin 40 mg iv. u 250 ml F.O. kroz 30 min, poslije toga 5-FU 900 ml Iv. u bolusu kroz 5 dana, prije TH: Torecan 2 amp.iv+pp
Zračenje:u razdoblju od 50 dana provedeno je zračenje zdjelice X zrakama energije 15 MV s tri polja (PA + LL s klinovima) 3-D CRT do ukupne TD od 50,4 Gy u 28 frakcija, što je dobro i bez prekidanja podnio.
Nakon dvije godine samoinicijativno odlazi na kolonoskopiju gdje mu je nađen recidiv neo rektuma. Operiran je krajem 2007. g. sa dijagnozom: Neo recti recidivans inop.St, post resectio anterioris recti et irradiationem ppt Ca recti a.a. II, operacije: Laparotomia explorativa, Adhaesiolysis, Anus praeter bipolaris, Drainage, Sutturae intestini tenuis. nakon kratkotrajne preoperativne pripreme pristupi se eksploraciji kojom se nađu brojne adhezije; tvorba u potpunosti ispunjava malu zdjelicu, te se učini bipolarini anus preter i adhezioliza. Operacija i postoperativni tijek su protekli uredno. Otpušta se na kućnu njegu uz kontrolu onkologa. Nakon toga odlazi na zadane pretrage: CT abdomena i zdjelice, CEA, KKS, biokemija I, II, RTG srca i pluća. Nalaze mu recidiv identičnog oblika i na istome mjestu, što mu nitko nikada nije rekao niti napisao. Sada, kirug moli pregled interniste onkologa poradi mišljenja Down staging protokola. Operacija odgođena do daljnjega.

Da li Vi iz ovoga možete iščitati o čemu je riječ i koji način lječenja bi za njega bio najbolji?

Unaprijed zahvalna,
Jelena

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kod vašeg oca radi se o recidivu to jest ponovnoj pojavi tumora rektuma u maloj zdjlici koji je očito zahvatio okolno tkivo i organe te ga je bilo nemoguće odstraniti kirurški. Učinjen je samo anus preter naruralis jer bi inače došlo do potpunog začepljenja i zapletaja crijeva što je vrlo ozbiljno stanje. Obzirom da se radi o recidivu/metastazama tumor u maloj zdjelici kod vašeg oca je svakako nužno provesti kemoimunoterapiju. Budući je do sada neliječen kemoterapijom treba provesti kombinaciju imunoterapije bevacizumab-om("Avastin-om"blunk i kemoterapije po shemi irinotekan("Campto"blunk + 5-FU/leukovotin. Kirurg predmijeva da će nakon kemoimunoterapije, kada dođe do smanjenja tumora(downstaging), ostatatk tumora biti moguće odstraniti kirurški.