Rak debelog crijeva

Dukes A, Astler-Coller B1, T1N0Mx

dradman

Poštovani,
moj otac ima 73 godine. 11.02.2008 je operiran u Karlovcu. Pato-Histološki nalaz glasi: Primljen je segment debelog crijeva dužine 34 cm s kožom anusa, gdje se blizu jednog ruba na 4 cm nađe stenozirajuća tumorska tvorba promjera 5,5 cm koja infiltrira stijenku. Histološki je tumor građen od polimorfnih žlijezdanih formacija obloženih umjereno dobro diferenciranim atipičnim epitelnim stanicama, koje do 10% tumora produciraju esktracelularnu sluz. Tumor infiltrira stijenku do u mišićni sloj, dok se u masnom tkivu ne nalazi. Iz okolnog masnog tkiva izolira se 12 limfnih čvorova koji su histološki sa slikom sinus histiocitoze i u njima s ne nalazi tumora. U pregledanim resekcijskim prstenovima koji su histološki stijenka debelog crijeva i kože anusa ne nalazi se tumora. Pato-histološka dijagnoza: Adenocarcinoma recti, Dukes A, Astler-Coller B1, T1N0Mx.
Moram napomenuti da je otac i srčani bolesnik. Zanima me koji su daljnji koraci u liječenju.
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.
Damir

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Budući se radi o stadiju Duke's a, dakle o jednom od početnih stadija bolesti adjuvantna kemoterapija nije potrebna. Također je, zbog srčane bolesti i visoke, vrlo vjerojatno da ju vaš otac ne bi niti mogao podnijeti. Možda bi se, zbog prilično nezgodnog smještaja tumora, moglo razmisliti o eventualnoj lokoregionalnoj adjuvantnoj radioterapiji. Preoručio bih vam da oca odvedete na pregled u jedan od radioterapijskih centara.