Rak debelog crijeva

PET/CT

Tijana777

Poštovani,
ukoliko se nakon operacije karcinoma debelog crijeva (DUKES C), provedene radioterapije i kemoterapije otkrije metastaza u udaljenom limfnom čvoru, koji je uobičajeni postupak, samo kemoterapija ili se vrši i operativno odstranjenje čvora?

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Metastaza u udaljenom limfnom čvoru je znak da se bolest proširila, metastazirala po organizmu. U tom slučaju nužno je provoditi kemoterapiju, odnosno kemoimunoterapiju u koju je uz citostatike uključen u bevacizumab("Avastin"blunk. Koji puta je moguće i operacijski odstraniti limfni čvor, ali se time ne može izbjeći kemoterapija. Čvor se najčešće odstranjuje u dijagnostičke svrhe to jest radi patohistološke potvrde da se zaista radi o metastazi.