Rak debelog crijeva

Dolihokolon

kjara

Postovani doktore,
danas mi je dr rekao da sam kandidat za operaciju, s obzirom na snimak debelog creva,ali za jedno 10-ak godina.U medjuvremenu mogla bih to sprijeciti ishranom.Imate li savet?
Hvala unapred

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Otiđite na pregled gastroenterologu. On će vam dati sve savjete vezane uz prehranu i način života.

kjara

Ja sam vec bila kod gastroenterologa, on mi je ovo i rekao.Htela bih da znam da li je operacija uvek neizbezna, i da li imate dodatni savjet.Hvala jos jednom.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Operacija nije nužna niti sada niti za 10 godina. Dolihokolon zapravo i nije bolest koja bi napredovala, a osobito to nije rak. To je prirođeno stanje vrlo dugaškog i širokog debelog crijeva. Koji puta takvo stanje može uzrokovati tegobe i tada je, ako su tegobe nepodnošljive, moguć operacijski zahvat kojim se debelo crijevo skraćuje. Nemam nekih posebnih savjeta, držite se preporuka o prehrani i načinu života koje vam je dao gastroenterolog.

kjara

Velika Vam hvala, jos jednom.Vas odgovor je vrlo umuirujuci.Inace vrlo sam disciplovana sto se tice ishrane, ali dr me je malo uplaiso rekavsi da komplikacija ovakvog creva moze biti to sto se moze "zavezati jer je sigma veoma izduzena i savijena, sa snimke.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

To je točno, ali budete li se držali uputa o prehrani i drugih mjera, mogućnost za takve komplikacije je vrlo mala.