Rak debelog crijeva

Xeloda i kemoimunoterapija

cvelefiz

Postovani dr Tomek,
Moja baka ima 76 god.i prvi put je operisana 26.08.2009 god. DG: resect.rectosygm.sec.Dixon, Adenoca colonis ( Dukec C, AC, C2 T3 N1 ), Meta hepatis inop.
Nalaz biopsije: Materijal je recesirani dio debelog creva duljine 20 cm, na 6,5 cm od aboralnog ruba resekcije u lumenu debelog crijeva vidi se egzofitican tumor promjera 4,5 cm, koji zauzima gotovo cijelu cirkumferenciju. Histoloski tumor je gradjen od atipicnih zlijezdanih formacija oblozenih atipicnim epitelnim stanicama> Tumor infiltrira cijelu debljinu stijenke crijeva te podlezece masno tkivo. Uz opisani tumor vidi se polip promjera 0,7 cm na plosnatoj peteljciduljine 1 cm, koji histoloski odgovara tabularnom adenomu s displazijom epitela niskog i visokog stupnja. U masnom tkivu nadje se 15 limfinih cvorova promjera 0,2-0,3 cm od kojih je ujednom prisutno metastatsko tumorsko tkivo. UZ jedan limfni cvor u limfnoj zili vidljive tumorske stanice. Rubovi resekcije debelog crijeva su urednog izgleda. Odvojeno su primljena dva resekcijska prstena makroskopski urednog izgleda.

Nalaz CT abdomena: U podrucju jetre vide se multiple lezije tipa sekundarizama. Ucine se nativni, te dinamicki presjeci kroz podrucje jetre i abdomena, u arterijskoj i portalno-venskoj fazi. Jetra u cjelosti ispunjena multiplim lezijama koje karakterizira hipervaskularizacija tj. dobro se imibibiraju u ranoj arterijskoj fazi, a centralno sadrze hipodenzni dio koji odgovaraju nekroticnim promjenama. Lezije imaju promer od 20-60 mm ( IV portalni segment ) te 50 mm u podrucju V i VI portalnog segmenta. Morfoloski se u prvom redu radi o sekundarizmima. U zunjaku dominira veci konkrement. Intrahepatalno ne vidi se dilatacije zucnih vodova. Slezina je primjerene velicine, bez zarisnih promjena. Normalno polozeni bubrezi, odrzane velicine, debljine parenhima. Suspektnih zarisnih lezija u podrucju bubrega ne nalazim. Retroperitonealno ne nalazi se patolosko uvecanih limfnih cvorova. Slobonne tekucine u abdomenu ne nalazim. U podrucju zdjelice ne diferenciram suspektnih npl. promjena. Uterus obicne morfologije bez suspektnih promjena. U zdjelici vidljive multiple kalcifikacije tipa flebolita. U prikazanim se kostanim strukturama ovom metodom pretrage ne uspje izdiferencirati osteoliticnikh, osteoblasticnih promjena.

Do sada je popila 7 ciklusa TH Xeloda i dobro se osjeca.

Molim za vase misljenje i prognozu. Takodje me interesuje me da li bi mogla uz ovu terapiju da primenjuje i kemoimunoterapiju avastinom i koliko bi to poboljsalo opste stanje?
Unaprijed HVALA!

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kod vaše majke, koja je i starija žena, se radi o vrlo uznapredovalom karcinomu debelog crijeva s metastazama u jetri. Prosječno preživljenje od trenutka pojave metastaza u jetri je oko godinu i pol do dvije. Liječenje Xeloda-om je potpuno u skladu s najmodernijim medicinskim spoznajama. Uz Xeloda-u je moguće primijeniti i imunoterapiju bevacizumab-om("Avastin"blunk što bi moglo za oko 20-30% povećati učinak kemoterapije. Međutim, o tome morate razgovarati s onkologom koji liječi vašu majku. Kod starijih ljudi bevacizumab izaziva više komplikacija i za njegovu primjenu postoji određeni broj kontraindikacija koje možda postoje kod vaše majke.