Rak dojke

Analiza mikroskopskog nalaza

Innes

Postovani dokrtore,

Makroskopski nalaz: Masno tkivo prikriveno kozom, promera 28mm, na preseku u masnom tkivu prisutne promene bele boje cvrste konz. promera 12mm.

Mikroskopski nalaz: Carcinom ductalae mamae infiltrativum gradus II histoloske direrenciranosti.

Molim Vas za tumacenje nalaza i pretpostavku da li je na osnovu ovoga moguce reci da li ima ili nema metastaza.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Za pozdanu predviđanje da li ima ili nema metastaza, uz veličinu tumora i stupanj zloćudnosi koji se naveli, vrlo su važni još neki čimbenici kao što su zahvaćenost ili nezahvaćenost pazušnih limfnih čvorova metastazama, hormonoovisnost tumora, HER-2 amplifikacija, proliferativna aktivnost(Ki67%). Ako se radi o tumoru manjem od 2 cm, a pazušni limfni čvorovi nisu zahvaćeni metastazama, tada je vjerojatnost postojanja metastaza vrlo mala, negdje oko 5-7%.