Rak dojke

Fc mastopatija

sb34

Postovana, imam 35 god, prije 5 mj isla sam na uzv zbog boli u jednoj dojci i dijagnoza je fc mastopatija, prosireni mlijecni kanali, uz napomenu dr da to nije nista. Tada sam pila kontracepciju, te sa istom prestala prije 2 mj. Inace, ja oko godinu dana imam gotovo stalnu osjetljivost dojki (pri naslanjanju na njih, smeta mi uska odjeca, pojas u autu...), no pri opipavanju dojki nemam taj osjecaj. Mrsavije sam građe i dojke su mi manje (85), te sam kod samopregleda osjetila na vrhu prsta, kao kuglice, na unutarnjoj strani dojki (od bradavica prema sredini), na jednoj je malo veca, na drugoj sitna. Danas je 6.dan ciklusa.
1. Da li je to vezano za dijagnozu ili?
2. Treba li u mom slucaju ponoviti uzv prije nego prođe godina dana? Hvala!

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
navedeno može biti vezano za dijagnozu fibrocistične mastopatije, ali, kako biste bili mirni, svakako ponovite UZV i ranije, sukladno dogovoru sa svojim liječnikom

xxxNinaxxx

Poštovana, sličan problem, fc mastopatija, prošireni mliječni kanali na uzv od prije par mj. Dojke osjetljive, neovisno o ciklusu, pri samopregledu osjetim na jednoj dojci u donjem - vanjskom dijelu, od bradavice prema krajevima dojke, 2 zadebljanja ili oteknuća koja su nekad veća - manja, no ne manja od, rekla bih u dužini oko 2-3 cm, nekog izduženog oblika, to mi izmiče pod prstima, obično zaboli na pritisak, nije tvrdo, no kad stisnem uz rebra osjetim, budući da sam mršavija i manjih dojki. Imam osjećaj da mijenja oblik i mjesto ili smijer ovisno o položaju tijela i ruke. Prije uzv-a nisam pregledavala dojke, nisam rodila, ne znam da li je to vezano za dijagnozu: "fc mastopatija osrednjeg stupnja s duktetazijama obostrano, ali bez izdvojenih fokaloza otvorene etiologije." Ovo me brine i nadam se da sam detaljno objasnila problem pa vas molim za mišljenje?

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
UZV nije pokazao nikakvih sumnjivih promjena koje bi tražile daljnju dijagnostičku obradu. Vi svakako nastavite sa samopregledom dojki. UZV ponovite sukladno dogovoru sa svojim liječnikom a ako primijetite bilo kakve promjene, ponovite ga i ranije