Rak dojke

konstantni rast markera

pupica

Poštovanje.

Poštovana,
15.3.2011. odstranjen mi je karcionom dojke (segment), dijagnoza duktalni invazivni karcinom, T1N0MO, pt 6 mm, odstranjeno 16 limfnih čvorova - svi negativni, trostruko negativni karcinom, sa abnormalno visokom proliferacijom KI67 100%. Rečeno mi je da je to početna faza i da bez obzira na tako visoku proliferaciju nemam razloga za brigu i da je mogućnost preživljavanja veća od 95%.
Provedeno 6 AC kemo i 30 zračenja. Do sada mi na svakoj kontroli svakih 6 mjeseci marker Ca 15-3 lagano raste. Doduše u okviru referentnih vrijednost,i ali ipak raste. Kretanje je slijedeće: 18,00 KIU/l pa 21,00 KIU/L pa 21,9 KIU/L pa do današnje 22,8 KIU/L . Vrlo blizu sam one granice od 25.

Zabrinuta sam iako mi je do sada moj liječnik govorio da je sve u redu. Znam da vrijednost ovisi o mnogim faktorima i da ne mora biti konstanta, no zašto stalno raste? Zašto bar u jednoj kontroli nije ta vrijednost pala? Postoji li sumnja da se nešto događa? Da li da tražim dodatne pretrage? Što uopće mislite, kakve su mi šanse s tom dijagnozom i tom groznom proliferacijom (spomenuli su mi da je to najlošiji dio nalaza).
Cijeniti ću brzi odgovor jer ovo me psihički ubija. Hvala.

pupica

Zaboravih napisati da je gradus 3.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
porast markera sam po sebi ne znači ništa, naročito ukoliko je unutar referentnih vrijednosti. Mnoge smjernice za praćenje bolesnica s rakom dojke ne preporučuju rutinsku kontrolu markera. Uglavnom, marker služi isključivo kao orijentir a u odnosu na cjelokupnu kliničku sliku.
Trostruko negativni tumori imaju sklonost lokalnom povratu, dakle u operiranu dojku te limfne čvorove pazuha i to najviše unutar prvih godinu- dvije nakon operacije. Za razliku od hormonski pozitivnih tumora koji se znaju vratiti i 10 i 20 godina nakon provedenog liječenja, trostruko negativni tumori se vraćaju maksimalno unutar 5 godina. Nakon tog razdoblja bolesnica se može smatrati izlječenom.