Rak dojke

mamografija

rurbic

Poštovani,

molim da mi objasnite slijedeći nalaz mamografije :
"Postoji obostrano fibroinvolucija , a ehodetektirani sakularni mliječni kanalići desne dojke prati se sa lakunarnim kalcifikacijama . Nema patoloških kalcifikacija u smislu žarišne patološke zone no FC pregradnja je naglašenija u laterarnoj regiji desno i savjetuje ju se pratiti kontrolnim ultrazvukom za 4-6 mj."
Budući da su 3 tete sa majčine strane imale karcinom dojke , trebam li se zabrinuti ?
Zahvaljujem.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Činjenica da su tri tete s majčine strane imale karcinom dojke treba vas potaknuti na oprez. Međutim ne trebate biti zabrinuti. Što se tiče nalaza mamografije koji se naveli, za obješnjenje istog morate se obrati liječniku koji je dotični nalaz napisao.

miha22

Poštovani,

zanima me postoji li neka dobna granica kada se preporučuje ići na pregled?
Imam 20 godina i čula sam da mi je još rano ići na pregled.
Jedna prijateljica mojih godina je dobila nekakav tumor,pa nas je bacila na razmišljanje.
Bolje spriječiti nego liječiti blunk

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

U vašim je godinama vrlo mala vjerojatnost pojave raka dojke, samo oko 0,0053%.Zbog toga se ne preporućaju početak s periodičnim pregledima za rano otkrivanje raka dojke prije 35. do 40. godine. S 40 godina bi trebalo napraviti prvu mamaografiju, a prije toga eventulano pregled ultrazvukom. Neke druge bolesti dojke koje sliče tumoru kašto su ciste i neki benigni tumori mogu se pojaviti i ranije, ali za njih je nevažno kada se diajgnosticiraju.

Jelena2012

Poštovani molila bih da mi pojasnite sljedeći nalaz:
Na učinjenoj mamografiji dojke simetrične, urednog izgleda kože, potkožja i Cooperovih ligamenata.
Parenhim miješano - involutivan, pretežno fibrozan.
Na MLO projekciji lijeve dojke u gornjim kvadrantima oštro ograničena nodozna sjena 5 mm koja se ne diferencira na CC projekciji.
Ne vidi se suspektnih patoloških mikrokalcifikata.
Aksile slobodne.
BI RADS: 2
Preporuča se redovita MGF/UZV kontrola za 6 - 8 mj.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
kod Vas mamografijom nije nađeno nikakvih tvorbi koje bi zahtijevale daljnju dijagnostičku obradu. Sukladno preporuci, nastavite s redovnim kontrolama.

Bllu

Postovana
Zadnji mjesec dana imam bol u lijevoj dojci koja se siri ka pazusnoj jami i ruci.
Melanom sam odstranila prosle godine.
Radila sam mamografiju i ultrazvuk dojke :

Inspekcija:nalaz uredan
Paplacija: plocaste konzistencije obje dojke
DOPPLER EHOSONOGRAFIJA DOJKI I PAZUSNIH JAMA
Obilna glanduralna komponenta(ACR4),fibroplasticni,matopaticno izmjenjena.
Na prelazu DLK u DLM lijevo anehogena,jasno ogranicena,avaskularna sjena promjera 0,44cm.
Ispod desne areoole cisticno deformisan kanalic promjera 0,35cm.
Retroareolarni konusi uredni.
Prokrvljenost svih djelova dojki uredna
Pazusne jame uredne.
Neophodna je i mamografija.

MAMOGRAFIJA:
Obilna glandularna komponenta 8ACR49 ,mastopasticno izmjenjena.
Transparenta zona promjera 2cm na MLO projekciji lijeve dojke.
Ostrvce zljezdanog parenhima lijevo koje se izdvaja i evidentno je na obje projekcije.
Arhitektonske distozije nema.

Mikrokalcifikati difuzno prisutni u pomenutom djelu lijeve dojke,bez patoloske rasporedjenosti.
S obzirom na opisanu lijevu dojku u kojoj perzistira bola zbog izrazene gustoce tkiva u obje dojke obavezna MRI dijagnostika.
Molim vas recite mi jeli imam razloga za zabrinutost

Katarina Antunac, dr. med.

Dakle, za svaku sigurnost, napravite MR

Merima71

Poštovani molim Vas ako mi možete pojasniti nalaz radiologa sa mamografije:

Na nativnim mamogramima vidi se održano fibroglandularno tkivo obostrano retromamilarno te prema vanjskim kvadrantima,bez uvjerljivih patoloških sjena.
Na kranikaudalnoj projekciji lijeve dojke retromamilarno dublje prema vanjskom aspektu iste suspektne su nakupine mikrokalicifakata što se na mediolateralnoj kosoj projekciji dojke jasno ne prikaže,ali moguće je i da se radi o promjeni na koži u tom dijelu - korelacija s kliničkim pregledom.
Preporuča se skori komparativni UVZ pregled i konzultacija kirurga senologa kao i kontrola samo L-CC projekcija lijeve dojke.

Ja se za sada pokušavam naručiti za UVZ (ali liste čekanja su jako duge pa su mi rekli da zovem ponovno u petak da će tada imati boji uvid u raspored)...da li se trebam zabrinuti?
Hvala i LP

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
kod Vas je mamografija pokazala sumnju na jedan oblik tumora dojke (nakupine mikrokalcifikata) tako da svakako napravite ultrazvuk. Stanje nije previše zabrinjavajuće ali mora se vidjeti o čemu se točno radi. Kad dogovarate ultrazvuk svakako vodite računa da u ambulanti uz ultrazvučni pregled postoji i mogućnost citopunkcije eventualne sumnjive tvorbe kako ne biste morali ponavljati pretragu.