Rak dojke

Molim objasnjenje nalaza - UZV, cito

nila1954

god. rođenja: 1954.

KONTROLA MAMOGRAFIJE I UZV DOJKI:
___________________________________

Anamneza: PM 14, ZM: 54, P- 1 CR, dojenje: 5 mjeseci,
Boluje od dijabetesa typ 1 od 1968. koji je, uz intenziviranu inzulinsku th i samokontrolu GUK-a, granicno dobro reguliran (HBA1C - 6). Zbog nesto povisenog LDL kolesterola i triglicerida pije Lipex a 20 mg 1x1, a po preporuci nefrologa i Tritace 1x1 zbog nefroprotekcije. Nema znakova nefropatologije niti dijabeticke neuropatije. Ocni nalazi - nakon dva lasera - u potpunosti uredni. Cor- b.o. KKS, biokemija, trombociti, urin- b.o. (nešto povišen jutarnji GUK). Ginekološki - b.o., zadnji nalaz: 15. 02. 2010, papa test - bez promjena na stanicama).

Obiteljska anamneza: otac (rođ. 1912.) umro1984: od ca pluća, majka (rođ. 1921.) umrla 2008.: bronchopneumonia bas bilat, insufficientio cordis, aterosclerosis general.
_________________________________________________________________________________________________________________________

Mamografija (05. 2010.) : b.o. u odnosu na 2009., tada tkđ - b.o. Mamografija redovita od 2006.

UZV: (11.06. 2010.) : Gusto fibrograndularno tkivo. obostrano. Supramamilarno u desnoj dojci se za citolosku analizu punktira nepravilan areal s vj. dva hipoehogena nodusa odakle polazi dorzalna sjena, promjera 4 x 9,5 mm.
Dugih promjena u dojkama nema.
Aksile su primjerenog izgleda.

Citološki nalaz (14.06.2010.): Punkcija nepravilnog areala supramamilarno u desnoj dojci.
Skupine stanica duktalnog epitela u pravilnom rasporedu, pjenušave stanice ei fagociti, te benigne gole jezgre.
Proliferacija bepitela za znacima cistične promjena - FCP.

KIRURŠKI NALAZ (07.07.2010.): Mamografija (05/2010) - nalaz u prilogu. Gušće FG tkivo, bez žarišnih patomorf. tvorbi, UZV dojki (06/2010) DD - supramamilarno nepravilni areal, dva hipehogena nodusa 4x9.5 mm - cito proliferacija, bez atipija.
(UZV 07/2009: nadjena 2 nodusa supramamilarno desno 4x9,5mm, cito FNAC - proliferacija epitela, benigne gole jezgre)
Inspekcijski dojke simetrične, koža uredna, bradavice prominiraju.Pazusi b.o.
Palpacijski bez izoliranih susp. čvorova dostupnih metodi. Iscjedak neg.
Napraviti kontrolni UZV , mamografiju te fizikalni pregled s nalazima - za 1 godinu.

Molim za objasnjenje UZV-a I cito nalaza. Da li je potrebno mamografiju i UZV uciniti i prije 2011 ?
Zahvaljujem.

Citoloski nalaz:

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Svi vaši nalazi su bez ikakvih znakova bilo kakvih zloćudnih promjena u stanicama epitela dojke. FCP(fibrocistične promjene) nastaju u većoj ili manjoj mjeri u dojkama svih žena. Posljedica su stalnihhormonskih stimulacija, pa nakon toga destimulacija u tijeku menstruacijskih ciklusa. To svaka žena može osjetiti kao osječaj napetosti pa i bola u dojkama neposredno prije menstruacijskog krvarenja. Te promjene koji puta dovedu onda i do promjene nalaza mamografije i ultrazvuka dojke pa je to potrebno provjeriti direktnom metodom to jest pregledom tkiva bilo citologijom bilo biopsijom/histologijom. Sama činjenica daje provjera potrebna, ne znači da se radi o nečem opasnom. Ponavljam, svi vaši nalazi su bili bez ikakvih zloćudnih promjena. Zbog toga nisu potrebne nikakve dodatne kontrole, nego samo redovitekontrole svaku godinu kao i do sada,

nila1954

Najljepse zahvaljujem.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Želim Vam da se na budućim kontrolama više nikad ne sretnete s ovakvim dvojbama.