Rak dojke

suprotna misljenja lekara o potrebnoj terapiji

mahakala

Poštovani doktore,
citajuci poruke sticem poverenje u vase misljenje i zato vas molim da mi pomognete da razrešim dilemu.
Da pocnem od dijagnoze, Ca mammae dax.
Ca lobulare mammae invasivum (hist. .gr. 2, nuk.gr.2), tumor promera 15x15x10mm
Tkivo dojke bez elemenata mg.
Dysplasia fibrocystica non proliferativa mammae.
Fibrosclerosis mammae.
Sinus histiocytosis reactiva lymphonodi 0/23
Donji spoljašnji kv.
Predmenopauzalna
CISH - negativna
ER sc.6
PR sc.7
HER2 2+
Konzilijarna odluka:
adj HT po FAC protokolu uz istovremeno započinjanje adj hormono th primenom Zoladexa 1 ampula mesečno.
Po završetku HT nastaviti lečenje primenom Zoladexa uz uvođenje Nolvadexa 20 mg dnevno.(pet godina)

Ranjena je primarna rekonstrukcija.
Dakle, problem je u sledećem: kako je istovremeno sa mojim slučajem buknula velika afera u
onkološkom institutu u Beogradu te direktor iste zavrsio u zatvoru, imala sam potrebu da
odem po drugo mišljenje po koje sam otišla kod onkologa koji je načelnik dolnice bežaniska kosa.
On je rakao da on ne bi dao hemioterapiju nego samo 3 godine hormonske terapije te mi
tako ostavio šansu da imam dete. Objasnio mi je da istovremena primena hemioterapije i Zoladexa
drastično smanjuje šansu da se ciklus vrati. Ja imam 32 godine i nisam rađala. Od dvadesete sam
imala problema sa ciklusom u smislu produženih krvarenja i to je rešavano hormonskim tabletama
u više navrata. Nakon toga sam 2 godine pokušavala da ostanem u drugom stanju bez uspeha.
Ova situacija sa različitim mišljenjima lekara me dovodi do očaja,
ne znam šta mi je činiti. Na onkologiji postoji veliki problem sa brojem pacijenata
i lekari nemaju vremna da bilo šta objasne ili popričaju sa pacijentom.
Primila sam prvi ciklus HT i odlično sam ga podnela, menstruacija mi je bila uradna i tačna
kao sa se ništa nije desilo. Molim vas da mi date svoje mišljenje o tome da li bi bilo
pametno da odložim početak primene Zoladexa dok se ne završi HT i uopšte o mojoj prognozi.
Unapred zahvalna,
Bojana.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kod vas se radi o srednje zloćudnom hormonski ovisnom tumoru stadija I. Dakle o invazivnom tumoru u najranijem stadiju. Vaši izgledi da preživite deset i više godina bez ikakvog liječenja su oko 87 %. Uz kemoterapiju koja vam je predložena ti se izgledi povećavaju još za oko 5%, auz predloženu hormonoterapiju još za oko 3%. Prema tome uz primijenjenu i kemoterapiju i hormonoterapiju vaši izgledi za izlječenje se penju na oko 95%. Međutim jedna od nuspojava kemoterapije je da može dovesti do uništenja jajnih stanica u ovarijima i do amenoreje koja je koji puta i trajna, a koji puta se menstruacijski ciklusi ponovno uspostave nakon nekog vremena. Druga nezgoda s kemoterapijom je i ta što može dovesti i do oštećenja kromosoma u jajnim stanicama, a to onda može dovesti do rađanja defektnog djeteta u eventualnim budućim trudnoćama ili do pobačaja. Na oštećenja izazvana kemoterapijom osobito su osjetljive jajne stanice koje su u fazi rasta i bujanja. Zoladex je lijek koji spriječava svaki rast i bujanje jajnih stanica u jajnicima i dovodi do privremenog prekida funkcije i jajnika i jajnih stanicama u njima. Prema tome upravo je obrnuto, primjena Zoladex-a uz kemoterapiju smanjuje mogućnost oštećenja i uništenja jajnih stanica jer su one za vrijeme primjene Zoladex-a u mirovanju i prema tome su manje osjetljive na štetne učinke kemoterapije. Zbog toga se Zoladex i preporuča mlađim ženama uz kemoterapiju da bi se zaštitile jajne stanice i omogučila se eventualna trudnoća jednog dana nakon završeka liječenja. Moja vam je preporuka da inzistirate na primjeni Zoladex-a želite li si održati ikakve šanse za trudnoću u budućnosti. Nakon prestanka primjene Zoladex-a i Nolvadexa menstruacijski ciklusi se uspostavljaju nakon 6 mjeseci do godine dana. Trudnoća se ipak preporuća tek nakon dvije godine po završetku adjuvantnog liječenja to jest dvije godine nakon završenih 5 godina Nolvadex-a. Vi ćete tada imati oko 40 godina i trudnoća je još itekako moguća.