Rak dojke

Nalaz - ektatični kanalići i cistični lokusi

dudi

Poštovani,
lijepo bih Vas molila savjet što mi je napraviti i pojašnjenje što bi nalazi mogli značiti (imam li razloga za zabrinutost).

U 10. mjesecu 2011. godine bila sam na ultrazvuku dojki.
Nalaz:
Koža, potkožje i mamile bez znakova zadebljanja i bez retrakcije.
Simetrično građene dojke intermedijarnog tipa, sa djelomičnom redukcijom žljezdanog parenhima na račun masnog tkiva.
U nalazi piše: Retro i perimamilarno prema gornjim kvadrantima obostrano vidljivi areali kondenziranog žlježdanog parenhima, te ddilatirani galaktiformni kanalići na 2,5 do 3 mm. U gornjim kvandrantima obje dojke pojedine ciste 4 do 5 mm. Cooperovi ligamenti uredne arhitektonike.
Unutar glandularnog tkiva ne izdiferencira se suspektan pataloški supstrat.
Zaključak: BI-RADS 2.

Ove godine u 10. mjesecu sam ponovo bila na ultrazvuku i nalaz je sljedeći:
Inspekcija i palpacija: uredna.
Sonogrami:
U desnoj dojci po koji ektatični kanalić na oko 4 sata širine do 2,1 mm, oštrih kontura, bistrog sadržaja.
U lijevoj dojci na 3 sata periferno cistični lokusi oko 4,4 mm.
Aksilarne regije: uredne.

Preporučili su mi novi pregled za 4 mjeseca.
Molim Vas informaciju imam li razloga za zabrinutost i što znače navedeni nalazi.

Napomenula bih da sam godinama pila kontracepcijske pilule (oko 10 godina) zbog policističnih jajnika. Ne pijem ih 1,5 god. Kako mi se ciklus nije ustalio počela sam prije 3 mjeseca piti Femmenessence MacaHarmony tablete. Cilkusi su sada koliko toliko uredni (svaki drugi mjesec kasni mjesečnica cca 14 dana, ostale mjesece mjesečnica je 28. dan).

Hvala!

dudi

Samo manji ispravak (dodatak). Mjesečnice koliko toliko redovito dobivam zadnjih 6 mjeseci, a navedene tablete pijem oko 4 mjeseca.
Imam 33 godine.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
kod Vas je UZV pokazao proširene mliječne kanaliće, ciste te zgušnjavanje žljezdanog tkiva dojki. Nije nađeno nikakvih promjena koje bi zahtijevale daljnju dijagnostičku obradu. također je palpacijski nalaz dojki uredan a nema ni znakova uvećanja limfnih čvorova pazuha. Za sada nema razloga za zabrinutist ali svakako Vam preporučujem redovne UZV kontrole, sukladno dogovoru s liječnikom.

dudi

Od srca hvala na odgovoru.