Rak dojke

Određivanje terapije za rak dojke

mamasan

Poštovana,
imam 42 godine i ustanovljen mi je rak dojke koji je operativno odstranjen 21.09.2017. Situacija po PHD nalazu je bila slijedeća:
Carcinoma mammae invasium (NOS) pT1cNXMX
fokalnost tumora: ne
veličina tumora: 1,9 cm
histološki gradus: II
nuklearni gradus: III
vaskularna invazija: ne
limfna invazija: ne
perineuralna invazija: ne
ER: 100% pozitivnih stanica srednje jakog i jakog intenziteta boje
PR: 100% pozitivnih stanica jakog intenziteta boje
proliferacijski indeks: 50%
HER-2/neu: negativan(+)
Imunofenotip tumora: luminalni B - HER2/neu negativan
mikrokalcifikati: vidljivi u neoplastičnom tkivu
Primljeno je i masno tkivo veličine 12x3,8x3 cm iz kojega je izolirano 5 limfnih čvorova. U jednom limfnom čvoru histološki je vidljivo tumorsko tkivo koje mjeri 9,8 mm u dužem promjeru. Na manjem području tumorsko tkivo probija kapsulu limfnog čvora.

Nalaz onkologa:
Dijagnoza: C50.4 - Zloćudna novotvorina gornjeg vanjskog četverokuta dojke
Dg: Ca mammae dex.
21.09.2017. Segmentectomia dex cum evacuatio axillae
PHD: Ca mammae invasivum
Er: 100%, Pr: 100%
Her2: negativan
Ki67: 50%
težina pancijenta: 58 kg, visina pacijenta: 165cm
Ordinira se I. ciklus: Epirubycin 120 mg, Ciklofofamid 980 mg uz odgovarajuću premedikaciju (CATO)

Onkolog je predložio 4 takva ciklusa, a nakon toga još 12 Taxola. Nakon toga bi trebala ići radioterapija, a tek nakon toga hormonska terapija.

Nakon prve terapije dogodila mi se leukopenija sa najnižom vrijednošću L1,8, gran. 23%, s temperaturom i ustanovljenim gingivostomatitisom i aftama što se liječilo (i izliječilo) Nivestinom i antibioticima. Nakon druge terapije, situacija je bila slična ovoj - leukociti 1,8 samo što ovaj put nije došlo do infekcije i potrebe za antibioticima.

Željela bih Vaše mišljenje o tome, odnosno da li biste i Vi odredili takovu terapiju? Ako ne, kakva bi terapija i tijek liječanja trebao biti po vama? I na kraju da li bi postojeću terapiju trebalo mijenjati?
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!
Lijepi pozdrav!

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
ordinirana terapija je uobičajena za tip tumora koji Vam je odstranjen te za stadij bolesti.
Onkolog će svakako uzeti u obzir i Vaše podnošenje terapije te ordinirati dodatno potporno liječenje ili ju modificirati.