Rak dojke

Rak dojke - MUŠKARAC

rinog

Radi se mom ocu. Vitalan je, pun života, radno aktivan 81-godišnjak. Pred dvije godine dijagnosticiran mu je rak prostate. Od tada pije Casodex. Redovitom kontrolom prostate utvrđeno je da je ta bolest pod kontrolo.
No, od tog lijeka, počele su mu rasti dojke. Ovog proljeća tata je napipao i kvržicu na lijevoj dojci. 15. svibnja učinjena je punkcija i nalaz je upućivao da se mora podvrgnuti operaciji.
10. lipnja je operiran. Stigao je nalaz pa Vas molim za pojašnjenje istog.

MAKROSKOPSKI OPIS:
Lijeva dojka označena kirurškim koncima, veličine 16x16x3 cm., isječak kože veličine 16x12cm. Resekcijski rubovi označeni su tušem. Lateralno gore, te iznad mamile se nalazi neoštro ograničeno tumorsko tkivo najvećeg promjera 3,5cm.

MIKROSKOPSKI OPIS:
Distribucija lezije: solitarna lezija
Histološki tip invazivnog karcinoma: nije specijalni tip, duktalni, BDO
histološki gradus: 2+2+2, G2
Veličina invazivnog karcinoma: 3,5 cm
Nekroza: da, opsežna
Kalcifikati: da
Limfovaskularna invazija: da, peritumoralno, perivaskularno
Perineuralna invazija: nije moguće odrediti
Zahvaćenost kože: ne
Zahvaćenost bradavice: ne
Zahvaćenost fascije: ne
Rubovi resekcije: negativni
Okolina tumora: bez osobitosti

ER (granična vrijednost 1%): 17 %
PR (granična vrijednost 20%): 22%
Ki67 (granična vrijednost 20%): <1%
HER-2: negativan (negativno bojenje(0) u 100% tumorskih stanica)
Podtip raka dojke: luminalni A

DG: CARCINOMA DUCTALE INVASIVUM MAMMAE SINISTRAE (pT2)

MKB-10
C50.8 Preklapajuća lezija dojke
M8500/3 Infiltrirajući duktalni karcinom (C50.-)

Na drugom papiru piše slijedeće:
MAKROSKOPSKI OPIS:
masno tkivo "lijeve aksile" veličine 11x8x3cm u kojoj se nalazi 18 čvorova promjera 1-2,5cm

MIKROSKOPSKI OPIS:
Limfni čvorovi 0/18

DG. LYMPHONODI SINE METASTASIBUS (pN0)

Zanima me kakva je terapija potrebna. Ne bih željela da moj otac bude iscrpljen, dotučen nekom invazivnom terapijom koja će ubiti njegovu snagu i volju za životom. Svjesna sam i njegovih godina, pa mislim da su mu 2-3 god kvalitenog života više od 10 provedenih u muci i patnjama nakon terapije.
Unaprijed zahvaljujem.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
kod Vašeg oca je u odstranjenoj doci nađen invazivni karcinom. Tumor je u potpunosti odstranjen, nije se proširio na limfne čvorove i hormonski je ovisan što su dobri prognostički pokazatelji. Odluku o eventualnoj kemoterapiji razmotrite sa svojim onkologom, ovisno o općem stanju oca te drugim bolestima. Svakako bih razmotrila
zračenje prsne stijenke- mjesta na kojem je bila dojka te hormonsku terapiju tamoksifenom.