Rak dojke

Rak dojke - tumačenje dijagnoze

tolikana

Poštovani,
šaljem Vam nalaze moje supruge (75 godina) te Vas najljepše molim, što je najoptimalnije činiti za njezino daljnje liječenje.
Posebno Vas molimo, da nam kažete o kojoj vrsti raka se radi?

KLINIČKA DIJAGNOZA
Tu desne dojke

MATERIJAL
tumor nativno

NALAZ

Materijal je uzorak tkiva dojke veličine 5,5x3x2,5 cm. Na površini se nalazi isječak kože kroz koji prolazi markacijska žica i završava u blizini čvrste, bjelkaste tvorbe, koja se zrakasto širi u okolinu, promjera 1 cm, a koja priliježe uz bazu preparata markiranog tkivnom bojom, a od ruba označenog kratkim šavom udaljena je 2 cm, kao i od ruba označenog dugim šavom.

Histološki se nalazi tumorsko tkivo građeno većim dijelom od tračaka i solidnih nakupina, a manjim dijelom od tubularnih struktura prekrivenih atipičnim epiletnim stanicama. Tumorske stanice pokazuju umjerenu polimorfiju u veličini i obliku jezgara u kojima se vidi pretežito jedan prominentni nukleol (nuklearni gradus II). Mitotska aktivnost prisutna u vidu 10 mitoza/ 10 velikih vidnih povećanja mikroskopa. U rubnim dijelovima nalaze se srednje guste nakupine upalnih stanica tipa limfocita. Vaskularna invazija se ne nalazi.

Tumorsko tkivo histološki dopire do baze preparata, koja je markirana tkivnom bojom.

DIJAGNOZA

Carcinoma ductale invasivum mammae lateris dextri (G II)
pT1bNOMx
2 nalaz

KLINIČKA DIJAGNOZA
Ca mammae I.dex
Evacuatio axillae I.dex

MATERIJAL
1.: limfni čvorovi desne aksile

NALAZ

Materijal je uzorak vezivno-masnog tkiva aksile, veličine 4x3x2 cm, iz kojeg se izolira 5 limfnih čvorova, promjera 0.8-2 cm, koji histološki ne sadrže tumorskog tkiva.

Očekujući Vaš odgovor mi Vam se najljepše zahvaljujemo.

tolikana

Ovom prilikom želimo nadodati jednu nadopunu prvome nalazi koju smo u međuvremenu dobili:

Nadopuna
IMUNOHISTOKEMIJSKA ANALIZA:
Tumorske stanice pokazuju ekspresiju ER u intenzitetu +++ te PR u intenzitetu +.
Ekspresija HER2 pozitivna (+3).
Proliferacijski indeks određen pomoću Ki 67 je oko 10%.

IMUNOFENOTIPSKI NALAZ odgovara luminal B (HER 2 pozitivnom) tipu karcinoma dojke.

Unaprijed zahvaljujemo

zmalesev

Postovana doktorice Antunac
Javljam vam se ponovo nakon obavljene operacije i dobijenih rezultata i molim Vas da mi pojasnite dijagnozu, kakvu terapiju bi trebala primati i ishod lijecenja kao i cjelokupne bolesti. Hvala.
.

FINAL MICROSCOPIC DIAGNOSIS:
A. RIGHT AXILLARY SENTINEL LYMPH NODE, EXCISION:
ONE LYMPH NODE, POSITIVE FOR METASTATIC CARCINOMA (1/1).
B. RIGHT AXILLARY NON-SENTINEL LYMPH NODE, EXCISION:
ONE LYMPH NODE, NEGATIVE FOR MALIGNANCY (0/1).
C. RIGHT BREAST, NEEDLE LOCALIZATION LUMPECTOMY:
1. INFILTRATING DUCTAL CARCINOMA, GRADE III, 2.3 CM.
2. DUCTAL CARCINOMA IN SITU, NUCLEAR GRADE 2-3.
3. INKED MARGINS FREE OF TUMOR INVOLVEMENT.
4. AJCC STAGE IIB: pT2N1a.
5. SEE SYNOPTIC REPORT.
D. RIGHT BREAST, ADVANCED INFERIOR TISSUE, EXCISION:
BENIGN BREAST TISSUE WITH FIBROCYSTIC CHANGES.
DRK

BREAST:
SYNOPTIC REPORT:

PROCEDURE:
Needle localization lumpectomy

LYMPH NODE SAMPLING:
Sentinel lymph node
Non-sentinel lymph node

LATERALITY:
Right

TUMOR/BIOPSY SI
TE:
7:00, per imaging studies

DUCTAL CARCINOMA IN SITU:
DCIS is present
Extensive intraductal component (EIC) positive
Size (extent) of DCIS
Estimated size/extent (ie volume of breast involved) of DCIS: 1.5
cm
Additional dimensions: 1.0 cm
Number of slides with DCIS present: 5
Number of slides examined for DCIS: 9
Architectural patterns
Cribriform
Nuclear grade
Grade II (intermediate)
Grade III (high)
Necrosis
Present, focal (small foci or single cell necrosis)

LOBULAR CARCINOMA IN SITU:
Not identified

INVASIVE CARCINOMA:
Histologic type
Invasive ductal carcinoma not otherwise specified

HISTOLOGIC GRADE (NOTTINGHAM SCORE):
Glandular (Acinar)/Tubular Differentiation
Score 2: 10% to 75% of tumor area forming glands /tubules
Nuclear Pleomorphism
S
core 3: Vesicular nuclei, often with prominent nucleoli,
exhibiting marked variation in size and shape, occasionally with
very large and bizarre forms
Mitotic Rate
Score 3: > 10 mitoses per 10 HPF/> or = to 8 mitoses per mm2
Total Nottingham Score
Grade 3: 8-9 points

SIZE OF INVASIVE COMPONENT:
Greatest dimension of largest focus of invasion >1 mm: 2.3 cm

TUMOR FOCALITY:
Single focus of invasive carcinoma

MACROSCOPIC AND MICROSCOPIC EXTENT OF TUMOR
SKIN
Not included

NIPPLE
Not present

SKELETAL MUSCLE
Not present

MARGINS:
Margins uninvolved by invasive carcinoma
Distance from closest margin: 4 mm from superior margin
Margins uninvolved by DCIS
Distance from closest margin: 4 mm from superior margin

ANGIOLYMPHATIC INVASION:
Not identified

SENTINEL LYMPH NODES:
Number examined: 1
Number positive for tumo
r cells: 1
Number involved with macrometastasis (>2mm): 1

NON-SENTINEL LYMPH NODES:
Number examined: 1
Number positive for tumor cells: 0

ALL LYMPH NODES:
Total number examined: 2
Total number involved: 1
Size of largest metastasis: 3 mm
Extranodal extension: Absent

CANCER STAGING SUMMARY:
PRIMARY TUMOR (pT):
pT2: Tumor more than 20 mm but not more than 50 mm in greatest dimension

REGIONAL LYMPH NODES (pN):
pN1a: Metastasis in 1 to 3 axillary lymph nodes (at least 1 tumor
deposits greater than 2.0 mm)

DISTANT METASTASIS (pM):
Not applicable

AJCC STAGE GROUPING:
Stage IIB T2 N1a M0

ADDITIONAL PATHOLOGIC FINDINGS:
NON-NEOPLASTIC BREAST TISSUE:
Fibrocystic changes

MICROCALCIFICATIONS:
Present in non-neoplastic tissue

PROGNOSTIC TESTING (Please see previous biopsy SSM15-7607)

ONCOTYPE DX TESTING:
Will be defe
rred until requested by treating physician.

The primary tumor diagnosis and lymph node staging have been submitted for
intradepartmental review with concurrence as per departmental quality assurance
protocol.

Specimen Description:
A. LYMPH NODE SENTINEL, RIGHT
B. LYMPH NODE BIOPSY , RIGHT AXILLARY
C. BREAST, WITH MARGINS, RIGHT
D. BREAST, WITH MARGINS, RIGHT, ADVANCED INFERIOR TISSUE

Gross Description:
The specimen is received in four containers.
A. The specimen is in formalin labeled "right sentinel node" and consists of a
3.0 x 2.0 x 1.2 cm portion of adipose tissue. A 2.2 x 1.5 cm lymph node is
identified within the tissue. The lymph node is trisected and submitted
entirely in (A1-A3).
B. The specimen is received in formalin labeled "non-sentinel axillary tissue"
and consists of a 3.5 x 2.0 x 0.6 cm portion of lobulated adipose tissue.
Obvious lymph nodes are not grossly identified within the tissue. The specimen
is submitted entirely in two cassettes.

C. The specimen is received in formalin labeled "right breast lumpectomy."
Weight: 23.8 g
Specimen dimensions: 5.5 anterior-posterior x 3.5 medial-lateral x 2.5
superior-inferior cm
Orientation: Long stitch-lateral, short stitch-superior
Ink Pattern: Superior-blue, Inferior-green, Medial-red, Lateral-yellow,
Anterior-orange, Posterior-black
Number of cross-sections: Eight; anterior to posterior
Size of tumor: 2.2 x 2.3 x 1.6 cm
Character of tumor: Firm, tan pink with spiculated margins
Distance of tumor to margins: 0.1 cm-inferior, 0.4 cm-superior, 1.7 cm-medial,
0.8 cm-lateral, 1.5 cm-anterior, greater than 2.0 cm-posterior
Additional Gross Comments: A guidewire is present inserted through the anterior
surface extending to the lesion in cross section #4
Collection time/date: 1321 on 12/7/15, Formalin start time/date: 1345 on
12/7/15, Gross Dissection time/date: 1345 on 12/7/15, Formalin end time/date:
3300 on 12/7/15
Cold ischemia time: Cold ischemia time does meet th
e requirement specified in
the latest version of the ASCO/CAP guidelines.
Formalin fixation time: Formalin fixation time does meet the requirement
specified in latest version of the ASCO/CAP guidelines.
Representative sections submitted as follows: tumor, cross section #3 with
inked superior and inferior margins (C1), tumor, cross section #4 with inked
superior and inferior margins (C2), tumor from cross section #5 is inked
superior margin (C3), tumor, cross section #5 with inked inferior margin (C4),
cross section #6 (C5). The remaining margins and cross sections are sampled as
follows: Cross section #1/anterior margin (C6), cross section #2 (C7), cross
section #7 (C8), cross section #8/posterior margin (C9). Approximately 50% of
the specimen is sampled in nine cassettes.
D. The specimen is received in formalin labeled "right breast advanced inferior
tissue" and consists of a 4.2 x 3.5 x 1.5 cm portion of yellow-tan fibrofatty
breast tissue. The tissue is oriented with l
ong stitch-lateral and short
stitch-superior. The lateral surface is inked yellow. A short suture is
attached to tan-white cauterized, fibrotic tissue. This surface is inked blue
and the opposing surface is inked green. The specimen is serially sectioned to
reveal well-defined fibrosis abutting the inked, cauterized surface designated
as superior. The tissue is submitted entirely in eight cassettes.
DJW/12/07/2015

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana zmalesev,
kod Vas je tumor u dojci u potpunosti odstranjen. Pokazalo se, međutim, da je zahvatio jedan limfni čvor izvađen iz pazuha.
S obzirom na biologiju tumora, svakako ćete primati hormonsku terapiju i svakako bi trebalo provesti zračenje. Kako je tumor Her2 negativan, niste kandidat za liječenje Herceptinom. O kemoterapiji će odluku donijeti Vaš onkolog nakon pregleda a uzimajući u obzir stav ustanove u kojoj se liječite, Vašu dob, opće stanje te druge bolesti od kojih eventualno bolujete.
Prognoza je dobra.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovani Tolikana,
kod Vaše supruge se radi o malignom tumoru desne dojke koji je Her2 i hormonski pozitivan. Iz navedenog shvaćam da je odstranjen samo dio dojke u kojem je bio tumor te je učinjena operacija pazuha. Tumor nije nađen u limfnim čvorovima pazuha, međutim pregledano je tek 5 čvorova. Isto tako, prema navedenom tumor seže do baze preparata pa Vam savjetujem razgovor s operaterom, da Vam potvrdi da je tumor odstranjen u cijelosti.
Kako je tumor hormonski pozitivan, bolesnica će svakako primati hormonsku terapiju u trajanju od minimalno 5 godina. S obzirom na biologiju tumora u obzir dolazi i kemoterapija i terapija Herceptinom ali o tome će odluku donijeti onkolog uzimajući u razmatranje i njenu dob te druge bolesti od kojih eventualno boluje.
Po završetku eventualne kemoterapije, svakako bih preporučila zračenje dojke i limfne drenaže.

zmalesev

Postovana Dr. Antunac
Hvala Vam na odgovoru, no molilm Vas da mi jos kazete da li sam ja, obzirom na sve moje rezultate koje sam Vam poslala, kandidat za mastektomiju, tj. da li bi u mom slucaju bila pozeljna mastektomija radi eventualne preventive za u buduce. Ja sam spremna na jos jednu operaciju, cim se oporavim od ove! I ukoliko jesam kandidat i uradim mastektomiju, da li je rekonstrukcija dojke implantima preporucljiva odmah u toku operacije ili tek poslije terapije radijacijom?

Katarina Antunac, dr. med.

Poštobvana,
ne bih Vam savjetovala mastektomiju.
Po učinjenoj mastektomiji moguće je implantate postaviti odmah ili 6 mjeseci nakon zračenja.

zmalesev

Postovana doktorice Antunac
Hvala Vam na odgovorima. Svakako cu Vam se javiti nakon oporavka od operacije i odredjivanja terapije.

tolikana

Poštovana, moja supruga je primila 6 terapija kemoterapije. Preostaje joj još terapija. Nalaz krvi za sada joj je u granicama. Vas molimo, da nam objasnite da li bi bilo dobro da u ovoj fazi uzima betaglukan radi sigurnosti u pogledu čuvanja imunološkog sustava, ili je možda bolje ne uzimati betaglukan. Sa štovanjem obitelj Vrekalo.

Katarina Antunac, dr. med.

Postovani
Ne bih preporucila uzimanje beta glukana

ZLATANIN

Poštovani,
Molim vas za mišljenje i tumačenje,riječ je o mojoj majci koja je operisana prije dvije godine pa su se sad pojavili određeni problemi..

Nalaz:UZV-recidiv hemitoraksa lijevo.

Morfološki nalaz;
PH:CDI gl.mammae GRII,HG2,Lymphangiosis carcinomatosa,in situ komponenta
5%,VO,L1,N i PN 1,
E Cadherin+,ER/PR poz TS 8/6,HER2 poz(+++)
PHD(mastectomija): CDI gl mammae GR III ypT3N2Mx,tm od bazalne linije udaljen 2 cm,tm ćelije infiltruju u dermis i nađu se u lumenu limf.sudova retikularnog dermisa.

Meta lgl axillae 11/9

odluka konzilijuma:
Indukovana je HT Taxol W uz redovne kontrole.Kod maksimalnog efekta planirati operativno liječenje.

unaprijed hvala..

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovani,
nažalost, iz navedenog mi nije jasno o čemu se točno radi. Možete li, molim Vas, svojim riječima opisati kakve tegobe sad majka ima i kakvu terapiju prima?

zvrck

Poštovana, molila bih da mi protumačite nalaz svekrve. ima 65 godina i nedavno je operirala karcinom dojke.

1. tkivo lijeve dojke sa tumorom
2. sentinel limfni čvorovi lijeve aksile
1. CARCINOMA MAMMAE INVASIUM
2. CARCINOMA METASTATICUM LYMPHONODI

1. tkivo dojke veličine 10x7x2cm u kojem je tumorska tvorba većeg promjera 1,5cm, resekcijski rubovi su standardno obilježeni.
histološki, invazivni karcinom dojke neposebnog tipa histološkog gradusa III (tubuli II, jezgre III, mitoze III).
na periferiji invazivnog tumora nalazi se komponenta duktalnog in situ karcinoma visokog nuklearnog gradusa s komedonekrozom.
tumor je odstranjen u cijelosti, najbliži rub (prednji rub) udaljen je od tumora 1cm.
preostalo tkivo dojke je bez bitnih promjena.

2. tri sentinel čvora pregledana su na serijskim rezovima, a obojani HE metodom.
histološki se u jednom limfnom čvoru nalazi tumoraska metastaza

status hormonskih receptora:
ER i PgR neg.
Hercep test neg.
Ki67 30%
MOLEKULARNI TIP: TROSTRUKO NEGATIVAN

Molim Vas da mi kažete kolike su šanse za izliječenje i stopa preživljavanja (čitala sam da je ovaj tip raka najopasniji) te da mi pojasnite što znači Ki67 30%!
Zanima me da li će na liječenje i sami ishod bolesti utjecati to što je svekrva dijabetičar te je imala dva moždana udara?
Puno Vam hvala i lijep pozdrav!

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
kod Vaše svekrve se, dakle, radi o trostruko negativnom tumoru dojke koji je nađen i u jednom limfnom čvoru u pazuhu. Kad god je tumor u potpunosti odstranjen, kao što je slučaj kod Vaše svekrve, postoji šansa potpunog izlječenja. Međutim, kako je tumor Her2 negativan, bolesnica nije kandidat za liječenje antiHer2 terapijom a kako je hormonski negativan, nije kandidat ni za hormonsku terapiju tako da dolazi u obzir samo kemoterapija i zračenje. Ki67 je marker aktivnosti rasta tumora i ova vrijednost od 30% nije previsoka za tip tumora nađen kod Vaše svekrve.
Dijabetes i 2 moždana udara svakako utječu na opće stanje bolesnice te terapiju koju će moći primiti a samim tim i na prognozu bolesti. Onkolog će pregledati svu medicinsku dokumentaciju i onu koja se odnosi na tumor i onu koja se odnosi na druge bolesti, pregledat će i bolesnicu te donijeti odluku o nastavku liječenja. Tumora sada nema ali bi bilo dobro provesti dodatno, adjuvantno liječenje kako se ne bi vratio.