Rak dojke

Rak dojke - tumačenje patohistološkog nalaza

alexap

Postovani,
molila bih Vas da mi protumacite PH nalaz i dijagnozu. radi se o mojoj majci koja je operisana 31.10.2007.Ex tempore PH analizom potvrdjen je malignitet sva tri tumora te je amputirana leva dojka.(Biopsio ex tempore. Amputatio mammae lat.sin.cum evacuationem axillae lat.sin.)
PATOHISTOLOSKA DIJAGNOZA
-Carcinoma ductale infiltrativum mammae, HG 2,pT1b
tubularne strukture:3, nuklearni pleomorfizam:3, mitoze:2
Carcinoma medullare infiltrativum mammae, pT1c
-Metastasis carcinomatis invasivum glandulae mammae in lymphonodis(1/13)-pN1b
Jos jednom Vas molim ukoliko ste u mogucnosti da mi protumacite dijagnoze. Ono sto me najvise zanima jeste koliko limfnih zlezdi je izvadjeno, a u koliko je je nadjena metastatska promena??(ako sam dobro razumela od 13 izvadjenih jedna metastatski izmenjena?)
Sta znace oznake pT1b, pT1c, pN1b

Hvala unapred

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Dobro ste shvatili, odstranjeno je 13 limfnih čvorova iz pazuha od kojih je jedan bio zahvaćen metastazama.
pT1b znači daje tumor veći od 0,5, a manji od 1 cm; pT1c znači da je tumor veći od 1, a manji od 2 cm. Kod vaše majke radi se o stadiju IIA. 75%-80% bolesnica s tim stadijem raka dojke preživljava 5 i više godina.