Rak dojke

Tumor lijeve dojke sa određenim metastazama

mirni kutak

Moja majka koja je 1951 godište ima tumor lijeve dojke sa određenim metastazama.Patološka dijagnoza je CARCINOMA DUCTALE INVASIVUM MAMMAE GRADUS III.
Opis nalaza biopsije;Zaprimljen je isječak kože 1,8x0,6 cm sa podležećim masnim tkivom debljine 14mm.Na prerezu se vidi sivožuti,zrnati,neoštroograničeni tumor veličine 15x6 mm koji dopire tik do jednog lateralnog ruba i do dnaresekcije.Histološki je opisani tumor građenod tubula,tračaka i nakupina atipičnih epitelnih stanica u dezmoplastičnoj vezivoj stromi.Tubula ima do 75%.Pretežito opisani tubuli međusobno konfluiraju i stvaraju kribriformnu strukturu tumora.Tumorske stanice pokazuju
jaki polimorfizam i hiperkromaziju jezgara te 17 patoloških mitotskih figura u 10 HPF.
Imunohistokemijskim markiranjem tumorskog tkiva više od 10% jezgara tumorskih stanica je pozitivno na estrogen (50%).Također je više od 10% jezgara tumorskih stanica pozitivno na progesteron (90%) ,a Her-2 je 0 negativan.Proliferacijski indeks Ki67 iznosi oko 35%...
PET/CT NALAZ("low dose"CT)
Učinjena je pozitronska emisijska tomografija te "low dose" CT tijela do proksimalnih dijelova,natkoljenica 60 min po aplikaciji 292 MBq fluorom-18 obilježene fluorodeoksiglukoze.
Nešto pojačana akumulacija FDG-a u projekciji nepčanih krajnika,izrazitijeg lijevog SUVmax=5.7,nespecifičnog je karaktera.
Žarište pojačanog nakupljanja aktivnosti vidi se u desnom režnju štitne žljezde SUVmax=4.0 (ultrasonografija)?
Patološko nakupljanje aktivnosti vidi se u uvećanim limfnim čvorovima retro- i infrakalvikularno,retropektoralno te aksilarno,SUVmax=12,0 (sve sa lijeve strane).
U projekciji lijeve dojke vidi se iregularna hiperdenzna zona patološkog nakupljanja analoga glukoze SUVmax=11.6
U plućnom parenhimu ne registrira se patološke akumulacije FDG-a;"low dose" se u gornjem i srednjem režnju desnog,te gornjem režnju lijevog pluća vidi nekoliko
manjih nodoznih lezija FDG negativnih.Jetra je izrazito nehomogenog prikaza,no bez jasnih žarišnih lezija,SUVmax=4.9(praćenje!)
Pojačano nakupljanje radiofarmaka vidi se inhomogeno u projekciji koštane srži proksimalnih 1/3 nadlaktičnih i bedrenih kostiju SUVmax=4.2 žarišno u pojedinim prsnim i slabinskim kralješcima,krinoj kosti te obe zdjelične SUVmax=5.3,jasno patološki u zoni sklerozacije u glavi desne bedrene kosti,SUVmax=6.3.
U ostalim dijelovima tijela se ne registrira patološke akumulacije FDG-a.
Majka mi se upućuje na kemoterapiju 28.02.2011.
Poštovani doktore molio bih Vas za mišljenje i prognozu.
Unaprijed hvala!

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kod vaše majke se radi o visoko zloćudnom karcinomu dojke s metastazama u limfne čvorove i kosti. Dakle o stadiju IV što je najuznapreovaliji mogući stadij. Prosječno 5-godišnje preživljenje u tom stadiju je vrlo loše, samo oko 14%, a samo oko 45% bolesnica preživi 2 godine. U ovom stadiju jedini način liječenja je kemoterapija, a nakon toga liječenje treba nastaviti hormonoterapijom. Svakako treba provesti i zračenje dojke i limfnih čvorova kao i najbolnijih i najopterečenijih mjesta metastaza na kostima da bi se sprječile komplikacije, prije svega lomovi kostiju na mjestu metastaza. Uz kemoterapiju i hormonoterapiju majci treba ordinirati i bisfosfonate, lijekove za liječenje koštanih metastaza koji mogu značajno doprinijeti poboljšanju kvalitete života i nešto malo i produljenju života.