Rak dojke

UZV i citopuncija

marigold

Poštovani dr.Tomek,molim Vas za Vaše mišljenje.
Imam 33 godine,u 5.mjesecu sam bila na UZV dojki..Na nalazu mi je otkrivena blaga upala limfnih čvorova.Doktorica mi je savjetovala da prekinem s upotrebom antiperspiranata i da dođem ponovno za 6 mjeseci.
U 11.mjesecu sam prilikom kontrole krvi napravila i tumorske markere koji su bili svi uredni.
Na UZV pregled sam otišla početkom 03.mjeseca i nalaz je slijedeći:
Simetrično građene dojke bez dominantno palpabilne tvorbe.
Koža,potkožje i mammile bez retrakcija i zadebljanja.
Dojke intermedijalnog tipa s redukcijom žljezdanog parenhima na račun masnog tkiva.
Žljezdani parenhim obostrano blago kondeziran,zrnat,blago fibrocistično promijenjen.
U GMK lijeve dojke na 11 sati izdiferencira se nepravilna zgusnuta cistična formacija promjera 5.5X2.8mm.
Cooperovi ligamenti uredne arhitektonike.
Prepektoralna područja i supraklavikularne regije ehosonografski b.o.
U aksilama obostrano se izdiferenciraju reaktivni limfonodi.
U lijevoj aksili dimenzija 19.4x5.7,a u desnoj aksili 12x 6.4mm.(nešto malo manje nego prošli put,iako sam se disciplinirano skinula s antiperspiranata))
Nema iscjedka iz dojke.
Preporučeno mi je izvršiti citopunkciju.
Pregled mi je izvršila ginekologica.
Moj veliki strah proizlazi iz toga da mi je mama umrla od karcinoma dojke(koji joj je dijagnosticaran na lijevoj dojci u 40 godini),a tata od karcinoma pluća.
Kakvo je vaše mišljenje,kolika je vjerovatnost da je u pitanju samo cista?Da li će citološki nalaz biti dovoljan i siguran?
Velika Vam hvala i lijep pozdrav.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Prema opisu stanja koji ste naveli najvjerojatnije se ne radi o ničem ozbiljnom. Treba ipak pričekati nalaz citopunkcije. Opasnost nastanka raka dojke kod vas je tek blago povećana u odnosu na druge žene vašedobi. U žena s 35 godina rizika nastanka raka dojke je manji od 0,5%.

marigold

Poštovani dr. Tomek
Velika hvala na brzom odgovoru.
Samo da dodam da sam ugovorila pregled kod onkologa/radiologa za slijedeći ponedjeljak.Pritom mi je rečeno da se citopunkcija radi od 4 do 10 dana od početka menstruacije,što znači da moram pričekati još dva tjedna.Naime,nakon prvog pregleda ginekologica nije spominjala vrijeme u odnosu na ciklus za citopunkciju.Kakvo je Vaše mišljene o vremenskom okviru za obavljanje citopuncije?
Još samo da Vas pitam za neke dijelove nalaza;
da li izraz "nepravilna zgusnuta cistična formacija " upućuje na nešto(brine me ovaj dio "nepravilna"blunk i
da li reaktivni limfonodi mogu imati još neko značenje?
Još jednom Vam hvala na savjetima i objašnjenjima koja nam svima velikodušno dajete.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Za interpretaciju svakog pojedinog izraza u nalazu i njegovog eventualnog drugog značenja, morate se obratiti liječniku koji je nalaz i napisao. Što se tiče najboljeg vremena za citopunkciju mislim da je svejedno. U razdoblju od 4. do 10 dana menstruacijskog ciklusa dojke su najmanje nabrekle pa neki liječnici preferiraju to razdoblje za pregled i citopunkciju.

marigold

Poštovani dr. Tomek
Evo samo da Vas obavijestim da sam obavila pregled kod onkologa u Zagrebu i da on nije ništa našao.
Rakao je da se radi o normalnim promjenama tijekom ciklusa.Za šest mjeseci me naručio za klasični redovni pregled.
Još jednom velika hvala i sve najbolje!

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Želim vam da u budućnosti sve i ostane samo na kontrolama.