Rak dojke

ca ductale invasivum gr III

dina26

Poštovani, dr. Tomek

Moja teta ima 48 godina. u 11. mj. 2008. operirana je od karcinoma lijeve dojke. učinjena kvadrantektomija. Radi se o duktalnom invazivnom karcinomu, gradus III, T3N2M0, tumor veličine 4,5 cm, Her2 - neg, Er - neg, Pr- neg, aksila 4/11. Određena joj je kemoterapija po AC protokolu 8 ciklusa, a nakon toga 30 terapija zračenjem. Molim vas da mi odgovorite kakve su prognoze kod gore navedenog tumora, te što mislite o terapiji koja joj je određena.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Radi se o visoko zloćudnom tumoru stadija IIIA. Dakle o prilično uznapredovalom tumoru. Operacija je učinjena u zadnji čas.Izgledi vaše tete da bez ikakvog liječenja preživi 10 i više godina su samo oko 50%-60%. Uz preporučenu joj kemoterapiju ti se izgledi poboljšavaju za dodatnih 15%. Ako bi u liječenje bili uključeni i citostatici iz grupe taksana, izgledi bi se poboljšali za još oko 3%-4%.

dina26

Poštovani,
teta je ovih dana vadila markere CA15-3 80, GGT 127, ALT 90, ALP 320, L 3,3, GUK 6, obavila je UZV abdomena i pronađu se promjene u lijevom režnju od 16 mm do 50 mm. Preporuća se obaviti scintigrafiju i ct. Odgođena joj je kemoterapija, do sad je primila 4. Zanima me vaše mišljenje

dina26

ove promjene su pronađene u jetri u lijevom režnju

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Prema novim podacima koje navodite, sada su se pojavile metastaze u jetri. To znači da se sada radi o proširenoj, metastatskoj bolest to jest stadiju IV. Bolest je u tom stadiju neizlječiva. Prosječno petgodišnje preživljenje u tom stadiju je samo 13%. Zatražene su pretrage da se utvrdi da li se bolest proširila,i u ostale organe. Što se tiče liječenja, sada je nužno primijeniti novu kemoterapiju koja treba sadržavati taksane. Za liječenje bolesnica koje su već liječene antraciklinima, a vaša teta jest, najučinkovitiji protokol je kombinacija docetaksela("Taxotere"blunk i kapecitabina("Xeloda"blunk.

dina26

zanima me da li bi pomogla transplantacija jetre i liječenje matičnim stanicama

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Transplantacija jetre i liječenje matičnim stanicama ne bi pomogli budući metastaze već postoje i u drugim organima samo što još nisu klinički evidentne. U metastatskoj fazi, rak dojke je proširen po čitavom tijelu.

Jaba

Postovani Doktor Tomek,

moja Mama ima 55 godina mamografiom joj je otkrivena izraslina na ljevoj dojci. Uradena je punkcija i otkriven je tzv Muciozni ili koloidni tumor na dojci. Uradena je operacija i nakon 45 dana smo dobili patoloski nalaz u kojem sljedece stoji:
" Dg: Carcinoma ductalae invasivum gradus III ( Prema Northinghamskoj klasifikaciji ) s ekstenzivonm centralnom infrakcijom i perifernom limfocitnom reakcijom glandulae mammae

Primljena 4 komada tkiva dojke najveci mjeri promjera 9 cm i debljine 4 cm, unutar kojeg se nalazi neostro omedjen, hemoragican i nekrotican cvor, promjera 3 cm. Tumorska tvorba je udaljena 3 mm od resekcionog ruba. Histoloski tumorsko tkivo je gradjeno od obilnog podrucija centralne nekroze, oko koje se nalazi odrzano tkivo,gradjeno od solidnih ovalnih nakupnina, kojim tvore atipicne epitelne stanice sa polimorfnim jezgrama uz prisutne mitoze. Citoplazma je blijedo eozinofilna, obilnija. Nalaze se i pseudoglandularne formacije. Stroma je hijalinizirana. Na periferiji prema vanjskom rubu nalazi se siroko podrucje limfocitno plazma stanicnog upalnog infiltrata. Tumorsko tkivo je sirokim rubom limfocitno plazmaticnog upalnog infiltrata, odvojeno je od ostatnog vezivno zilno zljezdanog masnog tkiva dojke. Od resekcionog ruba je tumorsko tkivo udaljeno najmanje 3 mm. IHK Tumorsko tkivopokazuje pozitivnu reakciju na cytokreatin AE1/AE3. S100, kromogranin, synaptophisin i EMA su negativni unutar tumorskih stanica. Tumorsko tkivo pokazuje negativnu imunohistokemijsku reakciju na ER i PR. Herceptestom tumorsko tkivo pokazuje negativnu reakciju na HER2/neu. Ki 67 je pozitivan na vise od 50 % tumorskih stanica.

Primljena 4 komada masnog tkiva ukupnog pormjera 7 cm i debljine 2,5 cm. Najveci limfni cvor promjera 2,2 cm. Ukupno pronadjeno 10 limfnih cvorova. Svi pregledani limfni cvorovi su reaktivno promjenjeni. Nottinghamski prognosticki indeks je II NPI II (4,6 bodova)." intersuje me dali su nastale metastaze i kolike su sanse da kemoterapija uspije. Inace je zakazan termin za konzilijum u Tuzli 26.03.2009. gdje ce se odrediti koji ce onkolog lijeciti moju majku. Inace je moja majka veoma optimisticna u pogledu izhoda. Jedina negativnost sto je strastveni pusac i ne pridrzava se nasih savjeta da ostavi cigarete.

Unaprijed se zahvaljujuci srdacno Vas pzdravljam.

dina26

Poštovani!
Teta je završila u bolnici zbog metastaza u jetri. Bjeloočnice su joj potpuno žute, pojavio se ascites u trbuhu i otečene moge. Počela se gubit, ne prepoznaje svoje najbliže, guk joj je 2,2 mmol/l, prima nacl i glukozu 10%, već 4 dana ne može piti tekućinu. Zanima me da li bi joj trebali raditi punkciju ascitesa i dijalizu bubrega pošto su joj bubrezi otkazali. U kateter je nakon 10 sati iscurilo samo 100 ml urina.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kod vaše se tetke radi o terninalnoj(završnoj) fazi bolesti u kojoj oporvak više nije moguć nikavim sredstvima. Žutica i ascites su posljedica uništenja jetre, a ulsed opterećenja do kojeg u takvom stanju dolazi, otkazali su joj i bubrezi.