Rak pluća

karcinom plucaca metastaze

Ninna!

tati mi je 61god i nedavno ustanovljen karcinom pluca molim Vas da mi pojasnite ovo: Radjen je CT torakalnih organa nativno s kontrastom s prozorom za plucni parenhim i medijastinum.Na ucinjenim CT skenovima lijevo hilarno vidi se ekspanzivna Tu formacija najveceg promjera do 6cm koja ekstraluminalno komprimira moguce infiltrira lijevu plucnu arteriju i pocetne dijelove njenih grana.U bliskom je kontaktu s descendentnom aortom.Ista se siri u medijstinum.U plucnom parenhimu difuzno veci broj sitnih nodusa do 5mm_najvjerovatnije sekundarni depoziti. Nekoliko linfonoda u medijastinumu najveci u aortalnom prozoru 15mm.u jeti mutiple(do5),okrugle hipodenzne aree od kojih najveca je u desnom reznju promjera 27mm ZAKLJUCAK: TU formacija centralne lokalizacije lijevo hilarno,sitne metastaze u plucima difuzno te meta promjene u jetri. DIJAGNOZA: Adenocacionoma bronchi lobi inf.lat.sin.cum metastatibus (C34)T2N3M1 StIV PS1 Tu intrabulbare metastaticum o.utr. Meta pulmonis et meta hepatis Glaucoma sec.o.utq. Ablatio retinae sec.partialis o.dex.et totalis o.sin. Haemoraghiae subretinalis o.utr. Haemovitreus o.sin. Cataracta corticonuclearis o.utr. Fundus hypertonicus gr I o.dex. Chemotherapia PE I POSEBNI TRETMANI: Chemotherapija PE I: Platinex 150mg Vepesid tbl 600mg Zofran 5 tbl+Kytril 1amp Chemoterapia PE II: Platinex 150mg Vepesid tbl 600mg Zofran 5tbl+Kytril 1amp Medjutim tata mi jedva je podnio 2 kemoterapiju dali je uredu odustati jer nebi mogao 3 podnijeti jer vise nemoze jesti ima uzasne bolove ostao je bez kose veoma smrsao ima podlive i nevidi ima gusenja a odredjene su 4 kakve su mu sanse sto da radimo i da li je ikako moguce povratiti mu vid??? Unaprijed HVALA

Nabil Chalfe , dr. med.

Kod vašeg oca se radi o proširenom adenokarcinomu pluća i prema stagingu je svrstan kao T2N3M1. Opće stanje bolesnika je dozvoljavalo primjenu sistemske kemoterapije te je primio 2 ciklusa kemoterapije po PE protokolu. Obzirom na tešku podnošljivost kemoterapije pojavu komplikacija, izražene bolove te niz simptoma koje spominjete, smatram da nastavak kemoterapije nije preporučljiv. Treba započeti sa podržavajućom terapijom za suzbijanje bolova , poticanje apetita uz otopine kao dodatak prehrani te na taj način pokušati prebroditi ovu fazu. Ukoliko primjenom podržavajuće terapije opće stanje se popravi tada procjeniti eventualni nastavak ciljane kemoterapije.