Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

Alergija na alkohol?

honeyxheart

Pozdrav,

prošlo ljeto primjetila sam da nakon konzumacije alkoholnih pica po koži dobijem osip (naročito obrazi i leđa), da sam crvena, da mi je vruce i da nekako otežano dišem. S obzirom da nikad prije nisam imala takvih problema, pomislila sam da je možda do kombinacije alkohola sa sokom od jagode i probala drugu vrstu pica međutim rezultat je i dalje bio isti. Radila sam alergološko testiranje gdje mi je rečeno da imam alergiju na histamin, mlijeko, jaja, čokoladu, kakao... a nikakvih simptoma nikad nisam imala prilikom konzumacije navedenih namirnica te sam ih nastavila i dalje konzumirati. Također lani u isto vrijeme sam imala blagi oblik mononukleoze za koji je ustanovljeno tek u 9.mj da sam ga imala. Da li je moguce da je reakcija na alkohol bila zbog toga? Evo vec godinu dana nisam pila ništa alkoholno i strah me probati sad da ne izazovem alergijsku reakciju ili ne daj Bože anafilaktički šok. Inače sam alergična samo na prnicilin, ništa drugo mi ne smeta, a jednom do dva puta godišnje mi iz čista mira izbaci osip samo na koljenima i laktovima koji se povuče nakon par sati no uzrok nikad nije pronađen. Hvala Vam unaprijed na odgovoru

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ne mogu Vam reći preko računala jeste li alergični na nešto, a alkohol najbolje da ne konzumirate.