Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

Bradavice

Dario

Čitao sam da su bradavice virusnog porijekla. U uredu dvoje kolega ima puno bradavica pa kako često sjedamo jedni drugima za kompjutere zanima me da li se i na koji način to može prenjeti?

dr. Krešimir Kostović

Bradavice jesu virusnog porijekla i ti virusi (HPV) mogu se prenijeti dodirom, npr. rukovanjem. Međutim, danas se zna da je većina ljudi zaražena do 20 godine života tim virusima, ali nemaju bradavice. Možda ste Vi već i zaraženi tim virusima, ali nemate, niti ćete imati bradavice. Preko kompjutera se teoretski možete zaraziti, ali je vjerojatnost vrlo mala.

pgirl222

dobar dan! prije nekoloko godina imala sam bradavicu na nozi,na listu...isla sam nekoloko tretmana smrzavanja bradavice,te sam ju mazala nekom kremom ,i ona je na kraju otpalo,kad bi presla prstom preko nje ,malo bi se osjetilo da zapinje...al nije je vise bilo,i sad prije nekolko mjeseci,opet je narasla na istom mjestu....ne mijenja boju,takve boje je bila i prije kad sam ju imala,boje koze,al na vrhu je malo smedja...dali mozda nije bila dobro odstranjena?trebam li biti zabrinuta? unaprijed hvala happy

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ne trebate biti zabrinuti. Uzrok vulgarnih bradavica je HPV, dakle virus. Stoga je često da se one vraćaju na istom ili da nastaju nove na drugim mjestima. Preporučio bih isti postupak kao i prvi puta.

pgirl222

jel to znaci da imam hpv? ili ? ne razumijem

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ako imate vulgarne bradavice imate i HPV, ali one tipove koji uzrokuju takve promjene. Tim tipovima je zaražena većina ljudi do 20. godine života, ali ne moraju imati bradavice. Te tipove treba razlikovati od onih tipova koji uzrokuju kondilome na spolovilu.

pgirl222

u redu..hvala vam puno