Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

Candida

Bruna

Poštovani,

moj dečko je bio kod Vas na pregledu i rečeno mu je da se klinički ne vidi candida ali da može za svaki slučaj provesti terapiju.

Na receptu piše Bepanthen plus - da li je to lijek za candidu?
Ako nije, koji bi on lijek trebao koristiti?

Isto tako ste mu rekli da candida može biti i u ustima.
S kojim lijekom se tretira candida u ustima?

Zahvaljujem na odgovoru.

Lijepi pozdrav

Bruna

dr. Suzana Ljubojević

Kandida se liječi lokalnim antimikotskim preparatima (klotrimazol-Plymicol, Canesten, mikonazol-Rojazol, Daktarin...). U slučajevima rezistencije,učestalih, ponavljajućih gljivični infekcija kandidom, kao i pozitivan nalaz kandide u partnerice/partnera porebno je provesti i peroralnu antimikotsku terapiju (flukonazol-Diflukan). Bepanthen plus je neutralna vitaminska krema i služi njegu oštećene kože.

Maja

trudna sum 18 nedejla i genikologot mi otkri Candida. Primav vaginalni Geonistin. Dali ovaa gljuvica moze da mu nasteti na plodot i kolku dolgo trae lecenjeto? Dali mojot soprug mora da se pregleda za postoenje na Candida? Fala

dr. Suzana Ljubojević

Infekcije kvasnicom Candida je vrlo česta u trudnoći! Liječenje je potrebno 10-14 dana, kod Vas s obzirom da ste u 18-tom mjesecu trudnoće dolazi u obzir samo lokalna terapija vaginaletama. Također bi se trebao i Vaš suprug liječiti, kod njega se savijetuje provesti terapiju peroralnim antimikoticima (npr. Dflucan tbl 150 mg u jednokratnoj dozi)! Opsanost prenošenja infekcije na plod je gotovo nemoguća ako se infekcija pravovremeno liječi!

Mima202

Postovani, imam pitanje koje me muci. U 7 mj sam trudnoce, trudnoca uredna skroz, bez problema. Prije 10 dana u jutro sam skuzila bijeli jezik, otisla kod dr koja je rekla da je to vjerojatno kiselina koja se vraca u usta preko noci. Napominjem da mi je prije godinu dana dijagnosticiran gerb, helicobakteri, hernia i kronicni gastritis. Medjutim, jezik je poceo bridjeti i kao peci. Ispirala sam sa zalfijom i sodom bikarbonom i jezik sad izgleda super. Ono sto me muci je zarenje u jednjaku, i ponekad na jeziku i nepcu, da li bi to mogla biti candida ( iako je jezik kao i sluznica normalan) ili sve to zarenje zbillja moze uzrokovati kiselina? Napominjem da to nije klasican osjecaj zgaravice vec bas zarenje svega. Hvala na odg

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Mislim da kod vas nije riječ o Candidi, već o GERB-u.

Mima202

Postovani, a koliko su tocni kucni testovi na candidu? Ispljuvak u casi vode? Da li se mogu osloniti na taj test ?

Hvala na odgovoru!

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Nepouzdani.

Mima202

Postovani! Jos vas samo molim odg na jedno pitanje. Citala sam da kandida se budi cesto u trudnoci. Odnosi li se to samo na vaginalnu kandidu ili i na kandidu u ustima? Da li se i kandida na jeziku budi u trudnoci cesto?

Hvala na odgovorima!

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

U trudnoći se odnosi na vulvovaginalnu kandidijazu.

Mima202

Postovani, da li je candida na jeziku u trudnoci opasna?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ne, nije. A najvjerojatnije je niti nemate.

Mima202

Postovani, imali ste pravo. Napravljen je bris i nije izolirana ni jedna gljivica niti bakterija sve u redu. No medjutim simptomi su i dalje tu. Da li je moguce da hormonski balans u trudnoci uzrokuje suh jezik ? Jer to je osjecaj suhog jezika koji zbog toga zari, kad jedem ili zvacem sve je u redu i nema tog osjecaja. Ali ako ne zvacem, osjeti se suh jezik. Sluznica je u redu kao i grlo i usta, samo je osjecaj suhog jezika. Nisam pametna, sto dalje ? Da svejedno uzmem Nistatin ili?
Hvala puno

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Mislim da se malo previše opterećujete s time. Možda bi mogao biti hormonski disbalans, ali vjerojatnije je da je to posljedica gastroezofagelanog refluksa. Nistatin ne uzimajte, jer za to nema potrebe.

Mima202

To mi i muz kaze happy. Muci me taj osjecaj suhoce u ustima, a google ukazuje na odvratne bolesti + trudnicki hormoni = konstantna briga. Doktorica opce prakse me poslala vaditi kks te poslala na otorinolaringologiju ( na uputnici pise glositis)

Rockyy2305

Postovani,
Imam problema s candidom na spolnom organu vec 2 godine. Lijecio sam se canestenom kojeg su mi prepisivali lijecnici, ali mi se infekcija iznova vrati. Sto bi mi Vi savjetovali ? Procitao sam na internetu da soda bikarbona i kokosovo ulje pomazu u prevenciji .. Da li je to istina ?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ne, mislim da Vam to neće pomoći. Možda nije niti riječ o kandidi.

Mima202

Postovani! Molim vas za pomoc , savjet. Moji problemi i nakon skoro 2 mjeseca nisu nestali - i dalje me zari jezik i zo me uzasno brine i smeta. 15.5 je bris jezika pokazao da nema gljivice ni bakterije na njemu. Moje pitanje glasi - da li bih trebala raditi bris usne supljine i grla jos? Jer me moja dr slala na bris jezika posto on pece. Napominjem da nemam nista po sluznici , nemam nikakvih bijelih plikova, ORL je dijagnosticirao glositis radi refluksa, u 8 mjesecu trudnoce sam sad... Muci me to sve , ne znam da li jos koje prezrage uciniti, u strahu sam jer ne znam da li je moguce da he to od hormona... Jos se nisam susrela sa ovim.....

Hvala vam puno i oprostite na smetnji...

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ne treba raditi briseve, jer neće pokazati ništa novo. Svi (Vaša doktorica, ORL i ja) smo Vam rekli da su Vaše tegobe najvjerojatnije vezane s GERB-om.

Mima202

Hvala Vam na odgovoru. Moguce je imati osjecaj zarenja i trnjenja jezika zbog GERBA a bez zarenja grla?