Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

kondilomi

janko

zanima me kako izgledaju kondilomi na spolnom organu, pretraživanjem foruma nisam naišao na odgovor, naime imam par prištića na splovilu pa bi htio barem nekako utvrditi dali je to to prije nego odem na pregled. Možda ima kakva slika negdje na internetu?
Hvala

dr. Dinko Kaliterna

Kondilomi imaju više oblika na spolnim organima ovisno o veličini i lokalizaciji od manjih kvržica do velikih izraslina. Savjetujem da ne gubite vrijeme pretraživanjem jer su često samo drastične slike prikazane te idite ravno na pregled.

tanja-1987

Postovani
Kako izgledaju kondilomi u ustima? Da li su mekani na dodir ili hrapavi?! Da li je to uopće često i mogu li samostalno nestati?
Hvala

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Kondilomi u ustima nisu česti i ne mogu spontano nestati. Dijagnozu treba prepustiti oralnom patologu.

tanja-1987

Stvar je da jako dugo grizem tu usnicu i nikad nisam obracala paznju. to su 3 jako sitne papule poredane u redu i izgledaju kao mali prstici....prvo su mi pali kondilomi na pamet....samo sta ne znam ni otkad datira ni nista....jos sam procitala na internetu da se to cesto javlja u uznapredovaloj fazi HIV+ osobe pa sam se otisla i testirati jer sam van sebe bila big-smile iako se ne osjecam nimalo malaksalo ni ista.
Hvala Vam na odgovoru

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Mislim da Vi nemate kondilome, ali Vam to ne mogu sa sigurnošću potvrditi.

sol31

Postovani doktori,imao sam mali kiruski zahvat odstranjivanja kondiloma na podrucju pubicne kosti, tj na korijenu penisa (rezanje vecih + paljenje manjih). Nakon 3 tjedna pocele su mi ponovo izrastati male tockice koje su presle u manje kondilome koje sam mazao kremom rosopas od jednog privatnog proizvodaca. Nakon 2-3 dana mazanja oni se osuse i nestanu ali to dosta pece i oni se stalno javljaju i javljaju... Da li postoji nacin da se rijesim HPV virusa iz organizma ili nesto kako bi sprijecio nastanak istih? HVALA

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Nažalost, ne. Ne možete trajno izbaciti HPV iz organizma. Možete samo liječiti promjene kada se pojave.

sol31

Javljaju mi se stalno reklame sastrane na drustvenim stranicama o ciscenju organizma cajevima, prepravcima i slicnim. Znaci to je sve zabluda?
Uh... Mislio sam da postoji neki nacin da radim prevenciju nastanka toga ili nesto a sad znaci cijeli zivot mazati time... sad

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Da, nažalost.

dzeni19

Poštovani, prije 2 dana sam posjetila dermatovenerologa u UKC Ljubljana gdje mi je doktorica rekla da imam 3,4 kondiloma na lijevoj labiji. Odmah mi je uradila krioterapiju i kontrolu postavila za 2 mjeseca. Medjutim, smatrala sam da su prisutni jedino ti kondilomi i bas tad kad sam se smirila i smatrala da ce sve biti ok primjetim jedan kod anusa tj. malo dublje u otvoru. Posto je kontrola tek kasnije zanima me da li smatrate da je neophodno da odem cim prije na jos jedan pregled zbog tih unutrasnjih u anusu, za koje sam nazalost tad mislila da ih nemam, jer oni me brinu vise nego vanjski na kojima je vec uradjena krioterapija. Unaprijed Vam hvala za odgovor. Lijep pozdrav

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Da, bilo bi dobro da odete što prije.

dzeni19

Hvala Vam, samo jos jedno pitanje, da li je moguce da bi taj pregled odradila kod ginekologa, sto se tice tih unutrasnjih, posto bi vjerovatno trebala raditi PAPA test zbog virusa HPV. Ponovni odlazak dermatovenerologu bi vjerovatno mogla cekati kakav dobar mjesec..

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Da, to bi bilo još bolje. Ionako morate kod ginekologa napraviti PAPA test. Jer ako imate kondilome to je neophodno.

dzeni19

Uredu, hvala Vam doktore. Da li znate koji postupak je prilikom uklanjanja unutrasnjih kondiloma, da li se takodjer moze upotrijebiti krioterapija ili ne. lijep pozdrav

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Mislim da krioterapija ne, već kirurško odstranjenje.

pantelijaa

Na penisu ispod glavica sa donje strane vec duzi period imam dve, tri male bele aknice, koje mi ne smetaju uopste, cak me i ne svrbe...jedini problem koji imam je sto mi se svakodnevno na penisu pojavljuje kako bi nazvao kremasta masa neprijatnog mirisa..ma koliko puta prao penis, nakon par sati se ponovo pojavi.. nikakvih drugih problema nemam, osim tog neprijatnog mirisa.. pa me zanima sta je uzrok tome ? hvala

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Morate pojačati higijenu spolovila. Ništa drugo nije potrebno.

kate7

postovani imala sam 2 kondiloma pre 2g,od tada se nisu pojavile ali interesuje me dali je moguce da u sebi nosim taj virus i sada,i ako mozete da mi date strucni savet kako da se zastitim nakon pranje genitalije sa kakvo sredstvo da perem ruke, dali to moze da se prenese putem ruke i na druge delove tela ili mozda i na drugi ljudi sa koji smo svakodnevno u kontaktu

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Virus može ostati, ali se prenosi spolnim putem (ne rukama i u svakodnevnom kontaktu).