Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

ljuštenje kože

mia

Poštovani!
Mojoj se djevojčici ljušti koža na jagodicama prstiju. Na drugim dijelovima nema promjena. To je počelo unazad 3 godine ( sada ima 8).
Nakon svih mogućih pretraga uzrok nije pronađen. Ja sam primijetila da se to događa nakon kupanja, igranja običnom vodom, boravka na snijegu. Doktorica je rekla da je to alergija i ni sama nije znala što da mi preporuči. Kako je zaštititi od vode?
Postoji li možda neka krema ili slično, jer su promjene na koži vrlo ružne i bolne. Naime prvo se naprave bijeli mjehurići , koji se potom ogule i dođu krvave rane. I tako neprestano. Molim vas vaš savjet.
Pozdrav Mia

Mr.sc.dr. Branka Marinović

Promjene koje opisujete nazivaju se dishidroza. U djece se češće javljaju u osoba sa skonošću atopiji (alergijska skupina bolesti). Dijagnoza se postavlja na temelju kliničke slike, a potrebno je isključiti eventualnu kontaktnu alergiju ili infekciju gljivama. Liječenje se u akutnim fazama provodi primjenom obloga te lokalnih kortikosteroidnih pripravaka te eventualno antibiotskih masti u slučaju infekcije promjena.