Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

madež

samantha12

Poštovani,
molim pomoć. Svakako ću posjetiti liječnika, no u velikom strahu sam Vam se odlučila obratiti.
Imam 26 godina i madež na licu tamno smeđe boje, pravilnih rubova, počeo je rasti unazad dvije-tri godine i sada me uhvatila panika (trenutno sam trudna pa hormoni divljaju).
Na mjestu je gdje se često draži češljanjem i bojanjem kose.
Radila sam sve tumorske markere u sklopu rutinske kontrole u 9/2015. pa tako i za melanom i svi markeri su bili uredni.
Madež ne svrbi, ne peče, samo stoji i s vremenom raste pomalo.
Imam li razloga za pretjeranu paniku?

Hvala,
lp

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Razloga za paniku nema: Vjerojatno je sve u redu s madežom, ali konačan odgovor možete dobiti samo kod dermatologa.

dnna

Postovani, imam jako svjetal madez iznad usne, iz kojeg cesto rastu crne dlake koje sam redovno cupala pincetom. Procitala sam sad da se dlacice ne smiju cupati, pa sam sad zabrinuta. Da napomem da nisam primjetila nikakve promjene na madezu niti bol i iritaciju. Ima li potrebe da posjetim dermatologa? Hvala

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Nema.

samantha12

Poštovani,
nadovezujem se na prethodni upit. Naime, tražila sam doktoricu uputnicu i otišla na Institut za tumore, kirurgija vrata i glave i tamo je doktor samo bacio oko na madež (bez dermatoskopa, ičega) za koji sam postavila pitanje (pravilnih rubova, jednake boje tamnije smeđa, izdignut blago iznad razine kože, koji je na mjestu iritacije uz rub kose i koji je unazad dvije godine koliko sam se uspjela prisjetiti unazad narasao) i doktor je rekao da je to najobičniji madež, te da ne izgleda melanoidno niti zabrinjavajuće i da dođem da se dogovorimo za operaciju nakon poroda. S obzirom da sam prije nekoliko mjeseci kada sam postavljala pitanje mjerila madež i pratila ga, isti nije promijenio veličinu 6 mm, niti se dalje uzdigao, promijenio boju, niti počeo svrbiti, peckati, baš ništa, pa sam htjela pitati po Vašem mišljenju trebam li ga uklanjati ili da ga ostavim?
I s obzirom da ne raste niti se mijenja sada sigurno nemam razloga za paniku jer melanomi i druge vrste karcinoma konstantno rastu?
Još uvijek panična trudnica, pa zahvaljujem na razumijevanju happy
Unaprijed hvala na odgovoru!
Lijep pozdrav!

samantha12

Poštovani,
nadovezujem se na prethodni upit. Naime, tražila sam doktoricu uputnicu i otišla na Institut za tumore, kirurgija vrata i glave i tamo je doktor samo bacio oko na madež (bez dermatoskopa, ičega) za koji sam postavila pitanje (pravilnih rubova, jednake boje tamnije smeđa, izdignut blago iznad razine kože, koji je na mjestu iritacije uz rub kose i koji je unazad dvije godine koliko sam se uspjela prisjetiti unazad narasao) i doktor je rekao da je to najobičniji madež, te da ne izgleda melanoidno niti zabrinjavajuće i da dođem da se dogovorimo za operaciju nakon poroda. S obzirom da sam prije nekoliko mjeseci kada sam postavljala pitanje mjerila madež i pratila ga, isti nije promijenio veličinu 6 mm, niti se dalje uzdigao, promijenio boju, niti počeo svrbiti, peckati, baš ništa, pa sam htjela pitati po Vašem mišljenju trebam li ga uklanjati ili da ga ostavim?
I s obzirom da ne raste niti se mijenja sada sigurno nemam razloga za paniku jer melanomi i druge vrste karcinoma konstantno rastu?
Još uvijek panična trudnica, pa zahvaljujem na razumijevanju happy
Unaprijed hvala na odgovoru!
Lijep pozdrav!

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Nema niti malo razloga za zabrinutost. Sada imate potvrdu i liječnika. Mislim da madež ne treba uklanjati.