Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Madeži

Poštovani. Moj partner ima puno madeža po leđima i prsima. Svi u obitelji imaju tako i neki su operirali to. Zabrinjavaju me 4 madeža koji su ispupčeni smeđi je,odnosno boja kože i unutra crni. Mogu li to biti opasni madeži? Ako da kakvi simptomi mogu biti raka kože? Osim promjene na madežima.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ako Vaš partner ima mnogo madeža, bilo bi dobro da ode na pregled kod dermatologa. Treba pogledati svaki madež posebno i vidjeti postoji li potreba za odstranjenjem pojedinog madeža. Oni madeži koji se Vas brinu, ne moraju nužno biti potencijalno opasni i obrnuto.

Hvala Vam na odgovoru. Zanima me još može li uputnicu dobiti od dr opće prakse? I da li se to sve mora platiti ako ima dopunsko osiguranje? Znači pregled,pa ako postoji mogućnost da ima rak pošto je toga u obitelji bilo kakva je procedura? i treba li platiti odstranjivanje madeža?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Uputnicu za pregled daje liječnik obiteljske medicine ako procijeni da je to potrebno (o tome odlučuje samo on). Pregled ne treba platiti niti doplatiti ako ima uputnicu i dopunsko osiguranje. Ako postoji medicinski opravdan razlog za odstranjenje madeža (o tome odlučuje specijalist na pregledu), niti to ne treba platiti niti doplatiti.

atenaatena

Poštovani,
zanima me da li se nakon vađenja madeža na tom mjestu smije raditi operacija? Imam veći madež na sredini leđa koji planiram izvaditi pa me brine da li se nakon vađenja tu smije rezati jer planiram na operaciju skolioze kod koje se radi rez po sredini leđa.
I da li rendgensko zračenje potiče rast madeža ili ima kakvo štetno značenje za madež?
Hvala

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Nakon operativnog uklanjanja madeža, mogu se na tom mjestu raditi druge operacije. RTG zračenje može potaknuti rast i promjenu madeža, ali rijetko. Naravno, to ovisi o ukupnoj količini primljenog zračenja.

Mali23

Postovani. Zamolio bih vas za savjet. Imam nesto slicno madezu na unutarnjem dijelu ruke (kraj bicepsa). Posto treniram ponekad mi smeta. U zadnjih godinu dana to mi ponekad otpadne (kao smeda krastica), velicine je 0.5mm. Kada otpadne ispod se nalazi kao blijedo crvenkasta bradavica koju ponovno prekrije ta krastica za nekih 5dana (regenerira se).Ne svrbi,ne boli i nema promjena. Jedini je problem sto se to neprestano susi i otpada. Te me zanima da li moguce da je to madez ili bradavica te da li je potrebno uklanjanje? Hvala unaprijed i Lp.

Mali23

Oprostite 5mm je ta tvorevina a ne 0.5mm.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Po opisu ne radi se o madežu, možda o mekom fibromu. Za točnu dijagnozu, bio bi potreban dermatološki pregled.

Didanu

Prema dermatologu imam halo naevus susp.MM. Sredina oka mladeži je hipopigmentirana na osnovu kliničke i dermaskopske slike,lezija visko suspektna te se predlaže exc. Ovaj mladež prije par godina je bio komplet iste pigmentacije. Sad je središnji dio izgubio pigmentaciju. Prečnik je oko 7-8mm kompletnoj mladeža. Pravilnog je okruglog oblika. Možete li dati Vaše mišljenje. Lp.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Po nalazu dermatologa treba ga odstraniti. Kada dobijete nalaz patohistološke pretrage, znat će se nešto više.

Marija1508

Pozdrav, imam pitanje vezano za sunčanje. Naime, moja koža je puna sitnih madeža te sam primjetila kako se količina madeža povećala prošlo ljeto nakon izlaganja suncu i to najviše na licu. Pitanje je, hoće li se opet povećavati količina ako ću nanjeti kremu za sunčanje faktor 50 u više slojeva?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Vjerojatno hoće. Kreme sa zaštitnim faktorom ne mogu spriječiti izbijanje novih madeža.

MarkoB94

Postovani, pre neki dan sam zakacio mladez ziletom, nije puno krvarilo, mladez je oko 2-3mm i 1mm iznad koze, ne znam tacno da li raste dlaka bas iz njega ali je u tom predelu gde im dosta dlaka, nema nikakvih promena mada desilo se pre mozda 5 dana, ne znam da li je opasno. Malo sam uplasen a mladez je na manje vise intimnom mestu pa mi je glupo otici dermatologu. Takodje mislim da sam mozda zakacio samo neku venu/kapilar posto mi je na jedno 5-6cm od mladeza bilo modro 2 dana. Inace taj mladez imam od rodjenja i nikad se nije menjao.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Po onome što ste napisali, nema razloga za brigu niti za odlazak liječniku.

Galwaygirl

Pozdrav!
Prije 2 tjedna dok sam brijala noge ziletom, ni sama ne znam kako prosla sam po madezu i malo ga ostetila. Nije me boljelo, krvi nije bilo
I do jucer mi je na madezu bila ko neka krastica i danas je otpalo
Mene zanima da li postoji mogucnost da se iz ovoga pojavi melanom?
Osoba sam koja ima puno madeza po tijelu i jednom godisnje odem na kontrole tj pregled madeza

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ne postoji mogućnost da zbog toga nastane melanom.

trotoar

Dg tm. Autis reg. Retrauracularis l sea
Susp. Naerus reacucasus nadam se da se da cete shvatit tacnu dijagnozu jer nalaz nije citko napisan uglavnom jos pise na kozi lijeve retraaukularne nalazi se u produzetku uha na glavi vidi se tumefakcija velicine ljesnjaka promjera do 2,5 cm svjetlosmedje boje reakozne povrsine siroke baze mirne okolne koze to imam od rodjenja sa dvije trudnoce se povecao da li je to uredan nalaz