Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

melanom

alenka

Poštovani,
Željela bih vas pohvaliti i čestitati vam na ovoj fantastičnoj ideji.
Zanima me kakvi sve markeri za melanom postoje, koje su njihove specifičnosti te što se njima doznaje. Naročito me zanima gdje se te pretrage mogu napraviti u Zagrebu. Ako biste mi također mogli napisati kakve se sve terapije kod nas primjenjuju za metastatski melanom (zahvaćeni limfni čvorovi, primarni tumor na koži nije pronađen).
Uz srdačan pozdrav, zahvaljujem na odgovoru.

prof.dr. Jasna Lipozenčić

Markeri za melanom rade se na Onkologiji u KB"Sestre milosrdnice", u Institutu Ruđer Bošković. Uvijek je radikalno liječenje kiruško, a ako je metastatski melanom, tada se odstanjuju limfni čvorovi, te provodi polikemoterapija.

Bonnano_Mo

Molim vas hitno za pomoc!!!
Moja baka ima na ruci cudnu ranu u obliku piramide.Dijagnoza joj je C44.6
Sta znaci ta dijagnoza?Da li je to Melanom i ako jeste da li je smrtonosan?
Imam sliku pa ako neko moze da pogleda da mu posaljem na mail ?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Šifra za maligni melanom je C43, a niti po opisu ne odgovara melanomu. Za točnu dijagnozu takve tvorbe potrebna je biopsija i patohistološka pretraga.

Bonnano_Mo

Hvala puno.Mozete li mi dati mail da vam posaljem sliku da malo podrobnije pogledate.Molim vas ako vam nije problem.
Hvala puno!

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Nažalost, to nije moguće.

Bonnano_Mo

Ima li veze sto mijenja boje?
Nekada bude bijela a nekada smeđa.Ta je rana njoj na ruci vec tri mjeseca i ona pukne i rastvori se i onda ponovo naraste, ali nikako da se smiri.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Treba napraviti biopsiju i patohistološku pretragu. Bez toga se ne može nešto više reći.

Bonnano_Mo

Baka je bila na operaciji.Skinuli su joj tu ranu.
Sada je dijagnoz Tim.dorsi mani lat.sin.
Ako mi mozete jos reci sta znaci ta dijagnoza ?
Hvala lijepa

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

To znači da je riječ o tumoru na hrptu lijeve šake. Kada dođe nalaz patohistološke pretrage, znat će se o kojoj je vrsti tumora je riječ.

slas

Poštovani, mom suprugu dijagnosticiran je melanom in situ.Madež se nalazio na potkoljenici . Iako je biopsijom utvrđeno da se radi o madežu in situ liječnik je osim šireg otklanjanja dijela kože (poslano na analizu-nalaz čekamo) traži i UZV preponskih limfnih čvorova i marker. To nas je uplašilo .
Molim Vas da nam protumačite nalaz biopsije:
Histološki epidermis ortokeratotičan,održanih,nejednakih epidermalnih produljaka,u bazalnom sloju epidermisa vidljiva je kontinuirana proliferacija uglavnom pojedninačnih atipičnih melanocita,koji u manjem segmentu konfluiraju sa stvaranjem manjih nepravilnih gnijezda i s patogenim širenjem melanocita suprazalno.u superficijalnom dermisu vidljiv je perivaskularni mononuklearni upalni infiltrat s melanofagima. u pregledanim rezovima morfološki kao i imunohistokemijski (melan A) bez infiltracije papilarnog dermisa. Histološki nalaz odgovara melanomu in situ.Opisana hiperplazija pojedinačnih melanocita dopire do resekcijskih rubova.
Unaprijed Vam zahvaljujem!

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Napravite kako Vam je preporučeno.

slas

Zahvaljujem na "odgovoru" . Naravno da ćemo slijediti upute liječnika. Htjeli smo Vaše mišljenje o nalazu sad. Smatram da je i cilj ovog foruma drugo mišljenje o nalazima ili tumačenje nalaza nama koji nismo medicinske struke. <<<<<<u ambulantama često za to nemaju vremena a pacijent je u šoku pa mišljenje traži tek kad malo "dođe k sebi"

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Nalaz biopsije je patohistološki i u domeni je patologa. Bitan je zaključak da je riječ o melanomu in situ. Gore navedenim kirurškim postupcima problem bi trebao biti riješen, ali za svaki slučaj liječnik je tražio i gore navedene pretrage. Redovne kontrole su neophodne. Drugo mišljenje za takve dijagnoze se ne daje na ovakvim forumima i preko računala.

slas

Zahvaljujem !!