Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

Pityriasis lichenoides et varioliformis acuta (PLEVA)

1234ivana

Poštovani,5.3.2012.mi je uspostavljena dijagnoza PLEVA i otada pijem metrotreksat i folacin,skoro 7 mjeseci. Napredak se vidi,no sada mi je doktorica preporučila stanku da mi se organizam oporavi. Proslo je 2 tjedna i opet mi se pojavljuju na ekstremitetima papule i uz to,na tim mjestima sam dobila i neki sitni osip i uzasno svrbi. Zanima me koji je uzrok pleve,jer ni na to pitanje nisam dobila konkretan odgovor-osim da je od stresa,i zanima me kako se ova kožna bolest tretira da što prije nestane,čajevima,biljnim mastima,nesto?? Hvala unaprijed.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

PLEVA je bolest nepoznatog uzroka (stres nije bitan). Čajevi, biljne mast itd. ne pomažu. Metotreksat nije terapija prvog, niti drugog izbora. Prije treba pokušati fototerapiju (UVB, PUVA) ili neke vrste antibiotika (eritromicin, tetraciklini) koji se ovdje uzimaju zbog protuupalnog učinka.