Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

Psorijaza i streptokok

mama N

U vlasištu glave imam vrlo razvijen seboroični dermatitis, dok u obitelji postoji slučaj psorijaze.
Pročitala sam na internetu da postoji psorijaza urokovana streptokokom.
Da li imate kakvih saznanja o tome, i ako da molim vas da me uputite na reference.
Unaprijed hvala,
N.

Mr.sc.dr. Branka Marinović

Ponekad je na temelju kliničke slike ali i laboratorijskih pretraga dosta teško razlikovati seborojički dermatitis i psorijazu, međutim savjetovala bih vam da vas pregleda dermatovenerolog te da vam odredi terapiju. Što se tiče povezanosti psorijaze, o tome postoje različite teze. Danas se najčešće spominje povezanost streptokoka s nastankom psorijaze tipa "guttata" tj. onog oblika koje je karakterizirano malim žarištima i koje se češće javlja u mladih osoba. Međutim te teze nisu do kraja znanstveno razjašnjene.