Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

S. Aureus

Silvija

Poštovani,

Mome nečaku kojemu je 10 godina, veoma često se na oba oka rade gnojni prištići (tzv. ječmenac). Mikrobiološka analiza sekreta pokazala je da je uzročnik Staphylococcus aureus, te mu je prepisana mast Garasone i antibiotici.

S obzirom da mu se taj gnojni nazovimo prišt pojavljuje gotovo 1-2 puta mjesečno, molim Vas da nas savjetujete što da učinimo jer pretpostavljam da to nije normalna pojava. Kako možemo spriječiti pojavu prišta i da li je propisana terapija odgovorajuća?

Kako on živi u malom mjestu gdje nema bolnice, molim Vas da nas uputite kome da se obratimo jer do sada smo kontaktirali samo obiteljskom liječnika.

Hvala i srdačan pozdrav,

Silvija

dr. Suzana Ljubojević

Ječmenac je akutna stafilokokna upala žlijezda na rubu vjeđe. Ishodište procesa je upala u i/ili oko ležišta trepavice. Nastaje najčešće pri trljanju vjeđe prljavim rukama. Liječenje se sastoji u stavljanju toplih obloga, antibiotskih masti. Gnoj se poslije nekoliko dana spontano isprazni! U težim slučajevima potrebna je incizija (rezanje) i peroralni antibiotici. Kod ljudi koji imaju šečernu bolest učestalija je pojava ječmenca. Savjetujem Vam da se obratite nadležnom oftalmologu (specijalista za oči).