Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Skidanje madeža RFA metodom

ana07

Molim Vas par odgovora.Prije mjesec dana sam skidala dva madeža,na čelu i vratu i phd nalaz je pokazao da se radi o madežima( D 22).Ono što mene zbunjuje je činjenica da su ti madeži trebali biti odstranjeni u cjelosti po preporuci dermatologa( u ožujku mi je odstranjen BCC vel.2 mm), a liječnik je bez obzira na nalaz dermatologa to uradio RFA metodom i to mi tek na kraju rekao.Zanima me da li sada smijem korijen tih istih madeža odstraniti kirurškim ?Unaprijed hvala na Vašem odgovoru i lijep pozdrav.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Mislim da je madeže trebalo odstraniti klasičnom kirurškom ekscizijom, ali da sada (kada je već tako) ne idete ponovo na kirurški tretman.

ana07

Hvala Vam na odgovoru.Madeži nisu imali nikakve atipije,samo su bili veći od 5 mm.Molim Vas da mi samo odgovorite da li je osim kontrole kod dermatologa svakih 6 mjeseci potrebno raditi bilo kakve druge kontrole vezano za BCC i da li se pomoću dermatoskopa mogu redovito pregledati i ova dva "korijena madeža" što su ostala.Unaprijed hvala na Vašem odgovoru,lijep pozdrav.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Nakon odstranjenja bazocelularnog karcinoma su dovoljne kontrole 1-2x puta godišnje. Za madeže je problem pratiti dermatoskopski nakon nepotpunog odstranjenja. Zbog toga se takav način odstranjena niti ne preporuča.

ana07

Hvala Vam na odgovoru.