Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

smeđe mrlje na licu

Ela

Poštovana prof. dr. sc. Lipozenčić,
unazad par godina na licu mi se uslijed sunčanja pojavljuju neestetske smeđe mrljice, koje nestaju tek nakon izbjegavanja sunca. Svjetle sam puti i kose, imam i dosta madeža. Prije nisam imala tih problema.
Navedene mrlje naročito su bile izražene i daleko dugotrajnije tijekom sunčanja u prošloj trudnoći.
Budući da ću tijekom ljeta biti opet u visokoj trudnoći, a i zbog proljetnog sunca koje bi sada naročito moglo izazvati pojavu istih mrlji na licu, molim Vas savjetujte me kako da se zaštitim od sunca i kako da tretiram mrlje ukoliko se ipak pojave? Da li mi je dozvoljeno upotrebljavati sredstva za samotamnjenje?
Unaprijed Vam zahvaljujem na odgovoru i želim Vam puno uspjeha u radu!
Ela

Mr.sc.dr. Branka Marinović

Pojavu tamnih mrlja na licu možete spriječiti zaštitom od sunca i kremama sa visokim SP faktorom (većim od 30) uz naravno izbjegavanje sunca u razdoblju od 11 do 15 sati. U slučaju pojave mrlja, njihovo izbjeljivanje može se pokušati s nekom od krema koja sadrži hidrokinon (NovaDerm krema s hidrokinonom). Primjenu ove kreme kao i kreme za samotamnjenje ne bih savjetovala tijekom trudnoće.