Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

Solarijum i pilule za kontracepciju

pitanjeee

Postovai interesujeme da li solarijum sme da se koristi za vreme
uzimanja pulula za kontracepciju tj.da li mogu da se pojave neki nezeljeni
efekti na kozi,i koliko su oni opasni,da li nestaju nakon prestanka uzimanja
pilula...? Unapred puno hvala

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Korištenje solarija nije poželjno, jer ubrzava "starenje" kože (prijevremena pojava bora, gubitak elastičnosti kože, pojava pigmentacija tzv. solarni lentigo, proširenih kapilara itd), a dugotrajni i ponavljani odlasci u solarij mogu povećati rizik nastanka raka kože u starijoj životnoj dobi. Kod korištenja hormonskih preparata dodatno postoji i povećani rizik nastanka hiperpigmentacija na koži lica koje su dugotrajne i teže ih se riješiti. Naravno, ne znači da će do njih i doći.