Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

Urasle dlake na preponama

Valerija

Poštovani, moj problem su urasle dlake na preponama koje se pretvaraju u bolne prišteve iz kojih izlazi bijela tekućina. Te dlake pokušavam izvući prije stvaranja prišta, ali su duboko u koži i pri pokušaju stvaraju se kraste. Često narastu i više od 1 cm. Općenito sam dlakavija po cijelom tijelu, ali uspješno to riješavam sa hladnom depilacijom. Ponekad se pojave urasle dlake na nogama oko koljena i zgloba, ali dosta rijeđe nego na preponama, kraće su i brzo izađu na površinu kože. Dlake su tamne, a koža je prosječno svijetla. Depiliram se 6 god. hladnom depilacijom (imam 21 god.), a urasle dlake su se počele pojavljivati prije 3 god. Prije 2 i pol god. imala sam hormonalnih poroblema, povišen testosteron i cista na lijevom jajniku, zbog toga mi je izostala mjesečnica 6 mjeseci. Nemam više tih problema, ali mjesečnicu imam redovno svaka 2 mj, a prije sam imala normalno svaki mjesec. Ginekologinja mi je rekla da je to u redu, glavno da nije razmak više od 2 mj. i da je redovna. Pila sam tablete Dabroston 6 mj. redovno i 3 mj. u prekidima kad se ne bi pojavila mjesečnica. Ginekologinja mi je rekla da mi je povišena dlakavost rezultat tih poremećaj. Htjela bi se riješit tih uraslih dlaka i molim vas da mi pokušate pomoć na koji način to postići. Da li postoje kakve kreme ili nešto drugo sto bi moglo to riješit? Hvala!

Dr.med.spec. Dinko Kaliterna

Najbolje rijesenje je epilacija s laserom ili IPL om.Potrebno je oko 4 tretmana i kroz dugi period ste mirni jer nema izrasta dlaka.Kroz to vrijeme ne treba koristiti nikakva sredstva protiv dlaka.

Valerija

Hvala na odgovoru! Da li mi možete preporučiti liječnika ili neku drugu stručnu osobu u Splitu koja bi mogla napraviti IPL depilaciju i koliko to u prosjeku košta? Zbog spomenutih hormonalnih problema da li bi trebala posjetiti dermatologa, ginekologa ili nekog drugog liječnika prije odlaska na epilaciju? Hvala!

Dr.med.spec. Dinko Kaliterna

Nažalost ne znam tko u Splitu radi epilaciju i gdje da vas pošaljem.Nema potrebe da posjetite liječnika prije tretmana.Cijene jako variraju pogotovo u drugim gradovima.Bitnije nego cijena je da tretman napravi dermatolog.

maalaa11

Dobar dan.

Meni je izmedju noge i prepone izasla kao neka velika izraslina, i rekla bih da je to urasla dlaka. Bila sam kod doktora i dobila sam antibiotik i kremu Baneocin. Mazem to i pijem.
Da li znate nakon koliko dana ce da djeluje antibiotik? I da li je to dovoljno?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Atibiotik će djelovati za 2-3 dana. A hoće li to biti dovoljno, ovisi o tome je li riječ o točnoj dijagnozi ili ne.