Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

urtikarija

duda varalica

Poštovani, već 10 mjeseci muku mučim sa kožom i urtikarijom. Obišla sam puno doktora, pila hrpu raznoraznih lijekova, ali pomoći i pomaka na bolje nema. Erupcija urtika se javlja u svako moguće doba dana i noći. Radila sam dosta pretraga, nalaz svaki dobar. Jedino što je prisutan h.pylori. zaista više ne znam gdje da pomoć tražim jer ovo me već i psihički jako muči jer ne mogu normalno funkcionirati. molim vas, za bilo kakav savjet, da me uputite bilo kamo, samo da mi bude bolje, da koliko-toliko dođe u normalu. ponavljam, napravila sam sve pretrage, još moram testiranje na alergije, no to mi neće raditi prije zimskog perioda. svojevoljno planiram napraviti i test intolerancije na hranu iako nisam primijetila da mi neka hrana smeta. Unaprijed zahvaljujem.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Vi imate kroničnu urtikariiju kod koje se u 80-90% slučajeva ne može pronaći uzrok. Ne znam što ste od terapije koristili, ali za početak bi preporučio da uzmete neki od novijih antihistaminika npr. desloratadin (Aerius u punoj dozi - 3 ili 4 tablete dnevno). Za daljnju obradu i liječenje javite se Alergološku ambulanti Klinike za dermatovenerologiju KBC Zagreb.

NinaAurora

Pozdrav,
u siječnju ove godine dijagnosticirana mi je fizikalna urtikarija i dermografizam.
Pila sam terapiju 3 tjedna, Telfast od 180mg, koje su malo smirile alergiju ali situacija je danas,
nakon 4 mjeseca, i dalje ista. Nema mi smisla piti tablete ako me neće izliječiti.
Savjetujete li kakvu dijetu? Jer alergije na hranu nisam imala do sada nikakve,
niti sam bilo što neuobičajeno uvela u prehranu.
Želim je se riješiti jer je iritirajuće kada na svaki grublji dodir i odjeću svaki dan
imam svrbež po tijelu, crvene tragove i plikove.
Imam 21 godinu.

Da li se radi o kroničnom tipu?

Hvala na odgovoru

Lijep pozdrav

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

S obzirom na trajanje, Vaša urtikarija je kronična. U slučaju fizikalne urtikarije dijeta nije potrebna, niti učinkovita. Takve urtikarije su dosta otporne na terapiju. Ipak, preporučio bih da se pokuša i s drugim antihistaminicima dulje vrijeme.