Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

varičele i more

Suzana

Molim Vas da mi odgovorite za koliko dana nakon izbijanja zadnje varičele se može kupati u moru. Moja kćer ima 8,5 godina i upravo je dobila varičele. Hvala!!!

dr. Krešimir Kostović

Mjesec dana nakon izbijanja zadnje promjene bi trebalo najstrože izbjegavati sunce (da ne bi ostale hiperpigmetacije na koži). S obzirom da je djelovanje sunca pojačano (zbog refleksije) za vrijeme kupanja u moru isto vrijedi i za kupanje (ne zbog samog kupanja već zbog sunčevih UV zraka). Naravno to se odnosi samo na pitanje kože, a varičele su prvenstveno zarazna bolest, pa glede same bolesti treba pitati infektologa.

Suzana

Hvala na prethodnom odgovoru.
Pošto mi živimo na moru teško mi ju je držati daleko od njega. Bili se bar mogla iza 17, 18 sati kada je sunce slabije malo okupati i prije isteka tih mjesec dana i ako može kad? Varičele su pod kontrolom, kontaktirala sam njenu pedijatricu. Hvala!!!

dr. Krešimir Kostović

Eventualno može iza 18 sati kada otpadnu kraste, ali uz primjenu krema s visokim zaštitnim faktorom (30 ili više).

Suzana

Hvala na savjetu!!!