Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

velika gnojna nakupina na leđima

marta2112

Poštovani,

Zamolila bi za Vaše mišljenje, prije nekih mjesec, dva mome tati se počela stvarati potkožna kuglica (nakupina) na leđima tj. na ljevoj lopatici, te je polagano rasla, nije osjećao nikakvu bol te je mislio da je to masno potkožno tkivo, u međuvremenu je ta kuglica narasla do promijera nekih 4 cm, jučer me je zamolio ako mu mogu probat to istisnut jer da mu se čini kao da je maleni bijeli prištišć na tom, no kad sam ja to počela istiskati počeo je izlaziti bijeli gnoj u ogromnim količinama, na početku gusti a kasnije tekući gnoj, to već traje dva dana i kao da mu konstantno izlazi taj gnoj na površinu kože, kuglica je pomalo splasnula ali čini mi se da se taj gnoj nalazi duboko u tkivu jer su stvarno velike količine toga, sad je to tkivo već počelo i biti bolno, pretpostavljam da je to uzrokovano i iritacijom koju je izazvalo istiskivanje. dali je moguće da je to neka velika potkožna akna, ili neka vrsta čira ili ciste. Moj otac je inače dijabetičar (na inzulinu). Nekako smatram da je ta količina gnoja u tjelu malo zabrinjavajuća.

Unaprijed zahvaljujem na Vašem odgovoru.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Kod Vašeg oca moglo bi se raditi o tzv. epidermoidnoj cisti ili nečem sličnom. U svakom slučaju "istiskivanje" nije poželjno. Najvjerojatnije bi bilo potrebno kirurško liječenje koje će rješiti problem.