KB Dubrava
Zagreb,

crvenilo oko anusa

marta-

Poštovani, imam jedan problem koji mi se javlja unazad nekoliko mjeseci, možda blizu godine dana...
Nakon poroda mi je stolica totalno izneređena (ili je tvrda ili imam proljev)...
često mi oko anusa bude crveno i pecka..i to ne striktno uz anus nego čak malo uadljenije...znaju mi nekada biti 2 crvene crte na svakom gluteusu na mjestu na kom se spajaju...ponekad (kao npr. danas) bude veća crvena površina...izgleda onako malo izdignuto, poput alergije i onda polako prolazi i za dan-dva potpuno nestane...
čini se da je to češće kad se radi o proljevu...uvijek se perem nakon velike nužde jer više ne podnosim samo brisanje jer mi nakon toga užasno smeta...
ne mogu povezati od čega bi to moglo biti....ne jedem ništa extra s čime bi to mogla povezati...ne koristim ni sapune...perem se samo toplom vodom....
inače sam prije godinu i 10mj operirala unutarnje hemoroide jer sam godinama imala velike probleme ali nikad nikad mi se nije crvenila koža izvana...

od čega bi mi to moglo biti i kako spriječiti da se to ne ponavlja?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Kod Vas je riječ o kontaktnom dermatitisu u području anusa kao posljedica iritacije stolicom i brisanjem. Morate nastaviti pranje vodom i to nakon svake stolice uz brisanje maramicama za intimnu higijenu. Preporičio bih i mazanje Bepanthen kremom ili Cicaplast baume B5 (ili nekom sličnom). Tegobe će, nažalost, biti dugotrajne.

marta-

Doktore, hvala vam puno na odgovoru...znači nije ništa strašno opasno već samo neugodno za mene?!
kako to da mi se tek u zadnje vrijeme to počelo pojavljivati, je li moguće da se radi o nekoj alergiji na hranu pa mi putem stolice to iritira ili?
e da, bepanthenom sam i namazala nekkoliko puta i brže prođe...sad sam ko novorođenče s pelenskim osipom blunk

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Sigurno nije alergija na hranu. Da; nije ništa opasno, niti ozbiljno. Ali je neugodno.