Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

zadebljanje

kisha

Postovani,

prije nekih mjesec dana s desne strane vrata, ali ne na prednjoj strani, nego negdje ispod uha, prema potiljku, sam primjetio neko zadebljanje na kozi, onako elipsasto, ne bih rekao da je okruglo, mozda promjera pola cm. Otprilike kao kad vas ugrize komarac, takvog je nepravilnog oblika.
Ne svrbi me, ne boli me, ali je tu.
Ne znam otkad mi je to na kozi, tek sam ga, kao sto rekoh skoro primjetio.

Opipao sam, osjeti se kao zadebljanje, ali se ne kotrlja pod kozom kao neka zlijezda, nego je ugradjeno u samu povrsinu koze i tek kad okrenem glavu na suprotnu stranu vidi se i golim okom. Vrlo malo je ispupceno, mozda 1mm.
Povrsina koze nije promijenila boju - sve je normalno, samo je eto kao u reljefu drugacija - to zadebljanje se primjeti. Koza se na povrsini ne ljushti. Nista, nikakvih drugih promjena, osim sto se primjeti to zadebljanje i osjeti pod prstom.

Uplasio sam se da to nije znak neceg zlocudnog, pa ako bi mogli da mi odgovorite sta vi mislite da je ovo u pitanju.

Hvala vam unaprijed puno.

Dinko Kaliterna, dr. med.

Vjerojatno je banalni uzrok ali savjetujem svakako pregled. Može biti cista, upala korijena dlake, lipom, fiibrom, ....

kisha

Postovani doktore,
poslusao sam i otisao sam mom ljekaru opste prakse, nadajuci se da ce me uputiti dermatologu.
On je to onako nonshalantno opipao, kaze "ma ovo nije nikakva zlijezda, ovo je unutar povrsine koze, najobicnija cista".
I nije me poslao nigdje.
Mislite li da je ovo dovoljno, ili da insistiram?

Naime, uplasio sam se, trazeci po internetu o zadebljanjima na kozi, kako neki ljekarski savjeti u USA, preporucuju da se alarmira svako zadebljanje na kozi. I jos sam procitao da zadebljanja na ushkama (ja i ne znam sta je to), kao i na nosu - u pitanju su neka plocasta, simetrichna zadebljanja, da to moze da bude prvi simptom necheg malignog na gornjim respiratornim putevima.
Kako ja imam kronican kasalj, neustanovljenog porijekla (pluca su ok), meni se sve to povezalo u nesto grozno.

Hvala vam unaprijed. Pozdrav.