Nefrologija

streptokok u urinu

Ivana

Postovani!
Ja sam vam pisala pod istim nazivom, medutim nisam dobila odgovor!
Sve sto ste naveli ja sam napravila,nalazi mokrace su:sediment je: leuk-3-4, eritrocita-0,bakterija-malo,plocastog epitela-dosta,ostalo je sve negativno.Mokraca za urinokulturu je svaki put uzeta iz srednjeg mlaza i odmah odnesena u laboratorij.Urinokulturu sam do sada radila tri puta i pridrzavala se uputa ljecnika tako da nevjerujem da je doslo do sekundarnog zagađenja.Cesto sam imala upale sinusa i angina, pa me zanima dali se to iz grla moglo preseliti u mokracne puteve?
Molim vas za savjet jer ovo vec predugo traje i vise neznam sta da radim!
Unaprijed zahvaljujem!

prof. dr. Petar Kes

Upit: streptokok
Poštovana, u cilju dokazivanja infekcije mokraćnih puteva potrebno je istovremeno napraviti analizu mokraće i urinokulturu. U analizi mokraće potrebno je obavezno mikroskopom pretražiti sediment mokraće, a mokraću za bakteriološku analizu potrebno je uzeti metodom čistog srednjeg mlaza. Uzorak mokraće mora se odmah proslijediti u mikrobiološki laboratorij. To su preduvjeti za laboratorijsku dijagnozu infekcije mokraćnih puteva. U protivnom moguće je sekundarno zagađenje mokraće (bakterije s kože) i bolesnici uzimaju lijek bez pravog razloga.
S poštovanjem,
Prof.dr.Petar Kes