Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Alergija ili nesto drugo?

Sanela

Postovani,
imam bebu od 3,5 mjeseca i prosle sedmice se pojavio jedan mali problem. U ponedeljak prosle sedmice sam na kozi nogu oko koljena prema listovima, primjetila nepravilne crvene krugove razlicitih velicina, dok je koza bila jako hrapava. Sutradan sam dijete vodila na redovnu vakcinaciju i taj dan sam primjetila da su se iste fleke pojavile na rukama, tj. sa vanjske strane ruku u predjelu laktova i nize prema sakama. Prilikom pregleda je pedijatrica rekla da to nije nista, te preporucila svakodnevno mazanje koze bademovom masti.
Ono sto mene brine jeste to sto se taj osip/fleke/hrapovost nije povukla, cak naprotiv sam primjetila da su se ti nepravilni crveni krugovi hrapave koze pojavili i na ledjima, po stomaku, a jucer i na vratu. Beba inace nije nervozna ili razdrazivlja, sasvim se jednako ponasa kao i prije pojave osipa/fleka. Inace dan nakon pojave fleke crvenilo postaje manje, ali je i dalje prisutno sa manjim intenzitetom.
Obzirom da sam pocela raditi, djetetu sam uvela adaptirano mlijeko koje pije 2-3 puta dnevno dok sam ja na poslu (ostalo je dojenje), interesuje me da li je u pitanju alergija na adaptirano mlijeko?? Ja sam i svoju pedijatricu upoznala sa ovim nacinom hranjenja, ali ona je komentarisala kako ne misli da je to alergija.
Zamolila bih vas da prema opisanom date svoje misljenje i eventualno savjet sta da radim kako bi taj osip/fleke prosao.
Oprostite na opsirnosti, ali se nadam da sam vam podrobno opisala stanje i nadam se skorom savjetu.
Srdacan pozdrav

Dr. Darko Richter

Meni to izgleda kao neurodermitis (atopijski dermatitis, ekcem). Pokušajte ga 3-5 dana mazati kremom Afloderm (ili Beloderm, ili Cutivate, ili Elocom, ... ), pa ako brzo prođe, to govori u prilog neurodermitisu. Neurodermitis bi inače bio znak alergije i mogao bi biti povezan s alergijom na kravlje mlijeko, iako ne nužno. U prilog neurodermitisu govorilo bi i postojanje bilo koje alergijske bolesti u neposrednih srodnika: roditelja, braće i sestara. Bademova mast nije loša, jer je jako masna i suhu i hrapavu kože štiti od daljnjeg pucanja i ekcematiziranja, pa bih to nastavio primjenjivati dvaput dnevno. Možete sasvim mirne duše primjenjivati i bilo koju drugu neutralnu kremu, mast ili ulje za dječju kožu, samo neka je dovoljno masna i hidratantna (za malu dojenčad prikladno je ulje, npr. Johnson Jonhnson Baby Oil).

Sanela

Postovani doktore Richter,
zahvaljujem na brzom i strucnom odgovoru. Bebu sam mazala kremom Afloderm i osip je u potpunosti nestao vec nakon trece upotrebe. Obzirom da ste u odgovoru napisali kako bi to govorilo u prilog neurodermitisu, lijepo Vas molim da mi kazete koje pretrage bi trebalo napraviti kako bi se utvrdilo da li je beba sklona alergiji. Inace u porodici nema alergija (barem ne dokazanih) osim u mom slucaju gdje se radi o alergiji na penicilin.
Hvala i sracan pozdrav.

Dr. Darko Richter

Vaša alergija ipak ide u prilog obiteljske sklonosti, tim više što se sklonost alergiji nešto jače prenosi preko majke, nego preko oca. No, to je samo dodatni kamenčić u mozaiku koji bi trebalo nadopuniti pretragama vešeg djeteta: trebalo bi učiniti pregled, te prick test na najvažnije prehrmabene te inhalacijske alergene. Obično se dijete te dobi testira na bjelanjak kokošjeg jajeta i kravlje mlijeko, a može se uključiti bijela riba i školjkaši, pšenično brašno, soja i kikiriki, bez obzira što se vama može činiti da to nema veze jer da dijete to nikada nije jelo. Naime, mnogo stvari koje vi pojedete, prelaze dojenjem u dijete i none se može na njih alergizirati. Od inhalacijskih alergena obično se testira na grinje iz kućne prašine te peludi trava i žitarica. Prick test je gotov za 20 minuta i daje vrlo dobru orijentaciju. U nastavku se može uzeti krv iz vene za odreživanje ukupnog IgE i specifičnog IgE na pojedine alergene, ako su pozitivni ili sumnjivi u prick testu. Inače, neurodermitis, ako nije umjereno do jako izražen, često ne daje pozitivne alergološke nalaze, pa terapija ostaje na njezi i liječenju kože.