Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

allergy patch test

đurđica

Poštovani dr. Richteru,
znate li radi li se igdje u Hrvatskoj ili Sloveniji tzv. allergy patch test?
Hvala.

Dr. Darko Richter

Za Sloveniju ne znam, za Hrvatsku znam da se ne radi, u smislu pretrage na alergene koji pogoršavaju atopijski dermatitis. Stalno pratim što se po tom pitanju u svijetu zbiva, i nikako da s uvjerenjem prihvatim da touvedemo u u nas. Zašto? Zato što taj test ima, doduše, visoku specifičnost i prediktivnost, ali vrlo nisku osjetljivost. Tj., manjkav je baš u onome što bi vam najviše koristilo, tj. u otkrivanju nutritivnih alergena koji pogoršavaju atopijski dermatitis. Ako ga slučajno otkrije, možete biti sigurni da je otkrio točnu tvar i da eliminacijom možete postići poboljšanje bolesti, ali, problem je u tome što otkrije svega 10% uzročnih alergena, a ne oktrije drugih 90%, koji se pokažu značajnim u provokacijskom pokusu.
Inače, patch testovi u svrhu dijagnostike kontaktnih dermatitisa rade se na veliko u svim ozbiljnijim dermatološkim ustanovama.