Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Alternativa umjesto Plivit D3 kapi

Marina

Postovani doktore,

vidjela sam da je jedan gospodin pisao o alternativnim kapima umjesto kapi Plivit D3.
Naime, svojoj djevojcici koja ce uskoro 7 tjedana dajem te kapi vec 2 tjedna.
Malena je na umjetnoj prehrani.
Primjetila sam prije par dana da joj se apetiti smanjio, jede svega 4 obroka dnevno i pojede oko 60-100 ml. Ponekad ju moram buditi da jos pojede, ali nakon toga jako slini i obilno bljucne.

Dugo sam razmisljala od cega bi to moglo biti i onda sam procitala u uputstvima od Plivit D3 kapi da dojencad moze biti preosjetljiva na njih i da se mogu pojaviti zed, cesto mokrenje, gubitak apetita, proljev, povracanje ....

Gotovo sam 100% sigurna da je od tih kapi, jer kad sam joj prvi puta dala, od tog je dana pocela obilnije bljuckati i pokazivala je nezainteresiranost prema hrani.
Da napomenem, malena je do tada jela svaka 3-4 sata po u prosjeku 120 ml mlijeka i pila je dosta tekucine. Sada samo pokazuje interes za cajem, a ne za mlijekom.
Danas joj kapi nisam dala i necu jos koji dan, jer zelim eliminirati uzrok po uzrok, jer cu samo tako znati.

Recite mi molim Vas sto da napravim? Da li postoji neka alternativa?

Srdacan pozdrav

Dr. Darko Richter

Nijedan vaš zaključak ne stoji, upute su za stručnjake, a ne za laike. vitamin D3 se u našim geografskim širinama mora davati kao prevencija rahitisa, u bilo kojem obliku, od ribljeg ulja, do Plivita D3, Oleovita, itd.

nina

I kad je dijete na umjetnoj prehrani obogaćenoj vitaminom D?

Marina

Postovani,

hvala Vam na brzom odgovoru.
Kontaktirala sam pedijatru koja je predlozila da krenemo sa sitemom eliminacije i da malenoj sada ne dajem kapi tjedan dana, pa cemo vidjeti.

Srdacan pozdrav

Dr. Darko Richter

Odgovor Nini: i tada, jer mora dobiti dnevno 400-1000 jedinica vitamina D, pa prema deklaraciji o količini vitamina D u zgotovljenoj forumuli, treba podesiti dozu profilakse.