Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

aritmija

Rujon

Postovani,
Primjetila sam nepravilan puls kod svog djeteta starog godinu i pol dana.Aritmije su prisutne vec neko vrijeme,u raznim situacijama(dok jede,spava ,gleda crtice,..)mjerila sam puls na femoralnoj arteriji i uvijek je nepravilan,malo ubrzan,malo usporen,povremeno kratka pauza.Frekvencije 80 -100 otk /min.Dijete je u dobi od 6 mj operirao srcanu gresku(siroki membranozni VSD)nakon cega je i reoperiran zbog izljeva koji je nisu povlacili na medikamentoznu terapiju.
Citam o kasnim komplikacijama operacija na srcu.Spominju se smetnje u provođenju elektricnih impulsa ,AV blok,i slicno.
Zabrinuta sam zbog tih aritmija.Imam li razloga za zabrinutost?
Dijete je inace ok.
Unaprijed hvala na odgovoru.
Lijep pozdrav

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Svakako se bez odlaganja javite u bolnicu. Aritmija može biti povezana sa srčanom greškom o kojoj govorite ali može biti uzrokovana i upalom srčanog mišića. Minimum pristojnosti je napraviti EKG i UZ srca kako bi se isključila potencijalno opasna stanja.