Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Autoimuna bolest kod djeteta ? sumnja na artritis

mirellad

Poštovani,
Kao svaki zabrinuti roditelj zamolila bih za savjet. Sin mi je star 10 godina ..u 10mj prošle godine počeo se žaliti na bol u koljenu , pretpostavili smo da je možda krivo stao ili se udario , uglavnom stavljali smo hladne obloge, mazali voltaren gelom ali ništa nismo sa time riješili ,,, bol se pojačavala pa smirivala ali je bila stalno prisutna. Krenuli smo na na raznorazne pretrage prvo kod ortopeda --- ultrazvuk, rengen, magnetska koljena , scintigrafija kostiju --- svi nalazi uredni ... zatim kod neuropedijatra isto nalazi uredni ... u to vrijeme pio je tablete protiv bolova 1000mg ibuprofena dnevno - nije mu pomoglo .. bolovi su konstantni u desnom koljenu u predjelu patele... kako je vrijeme odmicalo počeo se žaliti i na bol u desnom kuku... do promjene terapije lijekom protiv bolova došlo je kada smo krenuli reumatologu dobio je movalis 1/2tbl navečer i poslan na pretrage krvi (KKS, SE, UREA, KREATININ, AST, ALT, GAMAGT, LDH, FERITIN, ALFA-FETOPROTEIN, BETA HCG, CU U SERUMU, URIN BLOK, RF, ANA, HLA-TIPIZACIJA, KALPROTEKTIN U STOLICI , tTg, DGP.... nakon dospijeća nalaza doktor napisao ... Za sada pristigli nalazi neinformativni za upalnu reumatološku bolest to je bilo 26.1.2017 godi.
HLA tipizacija se najduže čekala i stiglo nam je ovo :
HLA-A2,19
HLA-B5,ND
HLA-DRB1*11,14

Ni nakon tih nalaza nije nam rečeno da li dijete boluje od artritisa niti nam je napisano na nalazu dijagnoza -- jedino što se nakon nalaza tipizacije uradilo je promjena terapije iz Movalisa u indometacin 1x25mg... rečeno nam je da moramo do fizijatra na pregled i početi fizikalnu terapiju ... učinili smo to otišli smo kod fizijatrice koja ga je pregledala i počeo je fizikalnu terapiju -- magnet, laser, krio i bazen... no bilo mu je nakon četvrtog dana jako loše -- rečeno je da nazovemo reumatologa -- što smo i učinili dobila sam odgovor da je naše dijete kronično bolesno i da mu nije mjesto u bazenu ... iako sam pokušala objasniti da na njegovim nalazima // povijesti bolesti nigdje ne piše dijagnoza i da fizijatrica nije mogla na temelju toga vidjeti da dijete ne smije u bazen .. sada znamo da ne smije u bazen..i da je kronično bolesno...
Nažalost naše dijete još uvijek osjeća konstantnu bol bez obzira na tablete ..fizikalnu... , danas je opet u fazi akutne boli i ima povišenu temperaturu ( uvijek mu se povisi kod jakih bolova) ...naručeni smo na ponovnu kontrolu za mjesec dana... zabrinuta sam i tražim savjet iako nam doktori stalno govore da trebamo imati strpljenja ali ne znam za što strpljenja ? dijete nema dijagnozu .. pije lijek za bol iako mu je bol stalno prisutna i ne suzbija ju ... nije bio na nikakvim dodatnim pretragama znači ne čekamo nikakve nove nalaze ... tako da što moramo čekati ? možda ja ne razumijem ..bila bih Vam zahvalna na pomoći i savjetu ako nam možete pomoći ...

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Mislim da bi u Vašoj situaciji bilo dobro zatražiti drugo mišljenje.. Također reumatologa.